Indičtí zemědělci, kteří již týden protestují, odmítli vládní návrh na výkup některých plodin za garantované ceny po dobu pěti let. Protestující, kteří se minulý týden zastavili přibližně 200 kilometrů od Dillí, oznámili, že tento týden obnoví svůj pochod do hlavního města.
Vláda navrhla, aby se luštěniny, kukuřice a bavlna nakupovaly za minimální podpůrnou cenu (MSP) prostřednictvím družstev po dobu příštích pěti let. Zemědělci však tuto nabídku odmítli s tím, že „není v jejich zájmu“. Požadují „právní záruku MSP pro všech 23 plodin“.
„Vyzýváme vládu, aby buď vyřešila naše problémy, nebo odstranila barikády a umožnila nám pokračovat do Dillí k pokojnému protestu,“ řekl Jagjit Singh Dallewal, odborový předák zemědělců.
Indian police block roads to halt farmers’ march to New Delhi, who are demanding higher support or guaranteed prices for their produce https://t.co/7u6kTkhSro pic.twitter.com/5K0xebdTIe
— Al Jazeera English (@AJEnglish) February 12, 2024
Opatrnost před volbami
Zemědělci tvoří v Indii významný volební blok a analytici naznačují, že vláda premiéra Naréndry Módího bude opatrná, aby je nenaštvala. Zejména proto, že jeho strana Bharatiya Janata Party (BJP) usiluje v letošních parlamentních volbách o třetí po sobě jdoucí období u moci.
Při protestech zemědělců již došlo ke střetům s úřady, které při pokusech zastavit pochod použily slzný plyn a plastové projektily. Vláda se obává opakování situace z roku 2020, kdy tisíce zemědělců několik měsíců tábořily na hranici Dillí, což vedlo ke zrušení kontroverzních zemědělských reforem.
Jde především o podpůrné ceny plodin
Zemědělci tvrdí, že vláda nedodržela sliby dané během protestu v roce 2020-21. Mezi jejich požadavky patří důchody a odpuštění dluhů. Jejich hlavním požadavkem je však zákon zaručující podpůrnou cenu plodin.
Systém MSP byl zaveden v 60. letech 20. století s cílem chránit zemědělce před výkyvy cen a zvýšit jejich příjmy. Zastánci tvrdí, že umožňuje zemědělcům investovat do nových technologií a chrání je před vykořisťováním ze strany zprostředkovatelů. Kritici se však domnívají, že systém je třeba reformovat, protože je neudržitelný a mohl by vést k nadměrnému pěstování a problémům se skladováním.
Navzdory čtyřem kolům jednání se zemědělci se vládě nepodařilo dosáhnout uspokojivého řešení. Federální ministr Piyush Goyal již dříve označil jednání za „pozitivní“, ale představitelé zemědělců vyjádřili nespokojenost s nedostatečnou transparentností jednání.