9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Křetínského firmy si přišly na rekordní zisky díky vysokým cenám energií, stát také profituje

Energetický a průmyslový holding (EPH) se stal největším plátcem daní v České republice, předstihuje tak energetickou společnost ČEZ a finanční skupinu PPF. Podle zjištění SZ Byznys zaplatily firmy skupiny EPH za obchodní rok 2022 daň z příjmů právnických osob ve výši 6,7 miliardy Kč.

Tato částka zahrnuje pouze běžnou korporátní daň, nikoli další speciální daně, odvody za zaměstnance či jiné poplatky jako třeba emisní povolenky. Tato částka s přehledem stačí na první místo mezi firmami, které finanční správa zařadila do svého žebříčku největších plátců daní.

V žebříčku finanční správy, který je každoročně vyhlašován v létě, EPH ještě nefiguruje. Důvodem je, že některé společnosti skupiny měly odložené podání daňového přiznání na pozdější dobu, jak vysvětlil mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

V první stovce má EPH ještě dvě své dcery, které vedou samostatné účetnictví a platí daně samy za sebe. Ani dohromady za všechny tři subjekty to ale na částku uváděnou nově EPH nestačí.

Do žebříčku finanční správy se letos propracovaly čtyři firmy pod kontrolou skupiny PPF – O2, Cetin, Air Bank a TV Nova. I ty ale odvedly méně než EPH, dohromady tři miliardy.

Víc peněz platila v historii jen Škoda Auto, která před covidem dlouho vedla. V roce 2018 uhradila na korporátní dani přes osm miliard a o rok později rekordních devět. Letos je až sedmá.

EPH je jednou z největších mezinárodně fungujících firem s českými kořeny. Dohromady po celé Evropě letos podle Častvaje zaplatila na daních z příjmů 950 milionů eur, tedy v přepočtu přes 23 miliard korun. Zisk po zdanění dosáhl 82 miliard korun. Oproti předchozímu roku vyskočil čtyřnásobně.

Křetínský drží v EPH kontrolní podíl 50 procent plus jednu akcii, což mu zajišťuje pozici jednoho z nejbohatších Čechů. 44 procent má československá finanční skupina J&T, zbytek patří manažerům. Další známé majetkové účasti má Křetínský mimo EPH – v Česku mimo jiné fotbalovou Spartu, vydavatelství CNC s deníkem Blesk nebo skládkovou firmu AVE.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

1 komentář

  1. Stát taky profituje a konečně se to odhalilo ač zasvěcení věděli o tom. Drahota nahrává vyššímu výběru do pokladny státu a tudíž se dá říci, že nečinnost politiků a vlády je jen skryté okrádání občanů !!!

Comments are closed.