Více
  23.2 C
  Czech
  Neděle, 14 srpna, 2022

  Pěstujte více rýže, vyzval farmáře na Srí Lance ministr zemědělství

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ministr zemědělství vyzval uprostřed nejhorší ekonomické krize na Srí Lance za posledních 70 let farmáře, aby pěstovali více rýže. Situace s nedostatkem potravin se podle očekávání ještě do srpna zhorší. Představitelé Srí Lanky také požádali o pomoc jihoasijskou potravinovou banku. Informovala o tom Stanice BBC a deník The Financial Times. 

  „Vyzýváme všechny farmáře, aby v příštích pěti až deseti dnech šli na svá pole a pěstovali neloupanou rýži,” uvedl podle webu BBC News srílanský ministr zemědělství Mahinda Amaraweera. 

  Srí Lanka požádala o pomoc Jihoasijské sdružení pro regionální spolupráci (SAARC) ohledně dodávek rýže a dalšího zboží z potravinové banky. Organizace sdružuje státy Jižní Asie, včetně Indie, největšího poskytovatele pomoci Srí Lance, napsal deník The Financial Times

  V úterý srílanská vláda zvýšila daň z přidané hodnoty z 8 procent na 12 procent. Zvýší tak své příjmy zhruba o 65 miliard srílanských rupií (179,9 milionu dolarů). 

  Rovněž tamní představitelé oznámili zvýšení korporátní daně v říjnu z 24 procent na 30 procent. 

  Srí Lanku drtí inflace 

  Srí Lanka čelí nejhorší ekonomické krizi za posledních 70 let. Ostrovní stát, který čítá 22 milionů obyvatel, tvrdě zasáhla pandemie nemoci covid-19 a válka na Ukrajině. Kromě toho doplatila na populistické snižování daní. 

  Země čelila květnovému nárůstu inflace oproti loňskému roku ve stejném období na 39,1 procenta. V dubnu dosáhla inflace rekordu 29,8 procenta. 

  Dramatický nárůst inflace v zemi souvisí s nedostatkem potravin, paliva a léků. Inflaci rovněž posiluje chronický nedostatek cizí měny. Ministr zemědělství se přitom obává, že se do srpna situace ještě zhorší. 

  Minulý měsíc se Srí lanka poprvé ve své historii ocitla v platební neschopnosti. Vypršela totiž lhůta odkladu pro neuhrazené úroky z dluhu ve výši 78 milionů dolarů. 

  K prodlení dochází, když vláda není schopna zaplatit své dluhy věřitelům. Potenciálně to muže poškodit pověst a důvěru v ekonomiku státu, což muže zkomplikovat snahu o půjčky na mezinárodních trzích.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama