Více
  30.5 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Lockdown v Šanghaji způsobil pokles světových cen ropy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Největší lockdown v Číně od začátku pandemie. Šanghaj se na devět dní uzavře, úřady budou provádět plošné testování. V obavách z dopadu lockdownu na dodavatelské řetězce začaly v pondělí klesat světové ceny ropy. Informoval o tom server BBC a Reuters.

  Šanghaj se v pondělí probudila do největšího lockdownu od začátku pandemie v Číně. Trvat by měl devět dní, zatímco budou tamní úřady obyvatele města plošně testovat.

  Snaha zabránit růstu případů koronaviru pak ovlivnila světové ceny ropy. Kvůli obavám obchodníků z narušení dodavatelských řetězců šanghajskou uzávěrou začaly klesat.

  Značka ropy Brent tak ztratila na ceně za barel více než 5 dolarů a ustálila se na asi 115,5 dolarech. Značka americké ropy West Texas Intermediate pak zase podle serveru Reuters klesla o 4,7 procenta na 108,6 dolarů za barel.

  Čínské město Šanghaj je důležitým finančním a výrobním centrem. Objevují se proto také předpoklady, že by v době uzávěry mohla značně spadnout tamní poptávka ropy. Světové ceny ropy však přesto zůstávají oproti loňskému roku nejméně o 80 procent vyšší.

  Důvodem je stávající válka na Ukrajině a obavy o omezení dodávek ropy z Ruska. To je totiž po Saudské Arábii jejím druhým největším světovým vývozcem.

  Stabilita dodavatelských řetězců zůstává v Šanghaji prioritou

  Podle šéfky čínské banky Hang Seng Dan Wang by však neměl mít lockdown v Šanghaji na dodavatelské řetězce masivní dopad. Podle ní většina továren ve městě i nadále funguje. Pracovníci buď zůstávají v jejich prostorách, nebo je jim při testování udělena priorita.

  „Městské části jsou kontrolované poměrně dobře a přísně. Ale stabilita dodavatelských řetězců zůstává v tomto případě na prvním místě,“ okomentovala situaci Wang pro server BBC.

  Trh s ropou by pak mohlo ovlivnit také nadcházející čtvrteční setkání členských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Analytikové předpokládají, že by mohly rozhodnout o navýšení produkce.

  Vyvážit by tím měly nejisté dodávky ruské ropy. Postupně totiž zvyšují předem dohodnuté množství exportů poté, co je po začátku pandemii výrazně omezily.

  Devítidenní lockdown v Šanghaji pak tamní úřady rozdělily do dvou fází. První začne v pondělí a zahrne východní část města, kde jou umístěna hlavní finanční centra.

  Od pátku se pak pod uzávěru přidá také západní část Šanghaje. Město s 25 miliony obyvateli pak čelí rostoucím případům nákazy koronaviru už téměř měsíc.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama