26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Na summitu Africké unie řeší bezpečnost, covid-19 i palestinskou kritiku Izraele

V etiopské Addis Abebě dnes skončí dvoudenní summit Africké unie (AU), který je první osobní vrcholnou schůzkou afrických lídrů od počátku pandemie covidu-19 před dvěma lety. V sobotu na ní její účastníci odsoudili několik převratů, jež se na tomto kontinentě udály za poslední necelé dva roky a vyzvali k mobilizaci afrických zemí v boji proti koronaviru, zejména k rychlejšímu očkování proti covidu-19.

Na vrcholnou schůzku afrických zemí se dostalo ale také téma izraelsko-palestinského konfliktu. Sobotního jednání v etiopské metropoli se účastnil i předseda vlády palestinské autonomie Muhammad Ištajja, který vyzval Africkou unii, aby odebrala Izraeli pozorovatelský status v této organizaci.

Izrael ho nikdy neměl dostat kvůli porušování mezinárodních dohod a režimu apartheidu, který uplatňuje vůči Palestincům,“ prohlásil Ištajja. Pozorovatelský status si podle něj Izrael v AU nezaslouží a měl by mu být odebrán. Status mu udělil loni v červenci Moussa Faki Mahamat, šéf Komise AU, která je výkonným orgánem Africké unie. Některé země tohoto společenství pěti desítek států s tímto rozhodnutím ale nesouhlasí. Pro jeho odebrání je zejména Jihoafrická republika, Alžírsko či Nigérie, napsala agentura Reuters. Naopak například Maroko či Kongo status Izraele podporují.

Izrael měl pozorovatelský status v předchůdci AU, jímž byla Organizace africké jednoty (OAJ), která zanikla v červenci 2002. Týž den oficiálně vznikla AU.

Můžeme být pyšní na pokrok, který se nám podařil v důležitých projektech, jakým je například dohoda o volném obchodu afrického kontinentu (AfCFTA),“ řekl v sobotu senegalský prezident Macky Sall, který byl v úvodu summitu zvolen šéfem AU pro následující rok. Dohodu AfCFTA podepsaly v roce 2018 čtyři desítky afrických zemí a loni v lednu vstoupila v platnost.

Sall nicméně dodal, že před Afrikou stojí dál řada velkých problémů, zejména zajistit mír a bezpečnost, vypořádat se s terorismem, chránit životní prostředí a zdraví lidí a také rozvíjet ekonomiku a sociální služby.

Účastníci summitu vyjádřili rovněž naději, že se jim letos podaří zlepšit boj s covidem-19, a to i díky nové strategii nákupu vakcín i jejich výrobě v Africe. Tu připravilo africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) spolu s Africkou lékovou agenturou (AMA), vytvořenou loni na podzim. V Africe má zatím očkování proti covidu-19 jen něco přes 11 procent jejích obyvatel.

AU má 55 členů, z toho čtyři (Súdán, Guinea, Burkina Faso a Mali) mají nyní pozastavené členství kvůli ozbrojeným vzpourám a porušení ústavního pořádku. Ozbrojený konflikt zmítá například i částí pořadatelské Etiopie, jejíž vláda vede boj s povstalci na severu země.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.