21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

IMF: Třetina světa se letos ocitne v recesi. Zdražování však začne zpomalovat

Třetina světové ekonomiky se letos propadne do recese, varovala šéfka Mezinárodního měnového fondu (IMF). Letošní rok bude podle ní kvůli zpomalujícím ekonomikám Spojených států, Evropy a Číny „tvrdší“ než ten minulý. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Guardian.

Šéfka IMF Kristalina Georgieva uvedla, že letošní rok bude pro světovou ekonomiku větší výzva než rok loňský. Ekonomický růst Spojených států, Evropy a Číny totiž nadále zpomaluje, napsal server BBC News.

„Očekáváme, že v recesi bude jedna třetina světové ekonomiky,“ potvrdila Georgieva v pořadu CBS „Face the Nation“. „I v zemích, které nebudou v recesi, pocítí recesi stovky milionů lidí,“ řekla šéfka IMF.

„Zatímco se náš základní scénář vyhýbá globální recesi během příštího roku, šance jsou nepříjemně vysoké. Evropa se ale recesi nevyhne a USA balancují na pokraji,“ zhodnotila světovou ekonomiku Katrina Ell, ekonomka ze společnosti Moody’s Analytics.

IMF zhoršil svůj výhled na růst globální ekonomiky podle deníku The Guardian již v říjnu na 2,7 procenta kvůli válce na Ukrajině a vysokým úrokovým sazbám. Výhled zhoršuje také zrušení politiky „nulového covidu“ v Číně a masivní šíření infekce v zemi.

Rok bude těžký, nikoli nezvladatelný

Čína otevřela svou ekonomiku, což může mít dopad na celosvětový ekonomický růst. Komunistický stát, který má druhou největší ekonomiku na světě, čeká podle Georgievy těžký rok.

IMF počítá s tím, že hlavní negativní dopad na globální ekonomiku bude nadále mít válka na Ukrajině a růst cen. Ceny plynu v Evropě se ale propadly na úroveň před ruskou agresí na Ukrajině díky naplněným zásobníkům a alternativním zdrojům.

Zásobníky jsou díky nižší spotřebě v důsledku teplé zimy naplněny na zdravé úrovni a podle analytika energetického trhu Johna Kempa černý scénář, tedy nedostatek zásob na příští topnou sezónu, nehrozí.

Stejně tak výrazně poklesly ceny benzínu.

Evropské státy se shodly na zastropování cen zemního plynu. Jakmile překoná cena této komodity tři dny po sobě na burze v Nizozemsku 180 eur za megawatthodinu a cenu LNG o 35 eur a více, dojde k aktivaci mechanismu zastropování.

Ekonomové po celém světě se navíc shodují, že inflace začne letos viditelně klesat. Do jednociferných hodnot by se pak měla dostat ke konci roku, přestože v každé zemi se bude její zpomalování lišit.

Rok tedy bude pro ekonomiky světa výzvou, ale nikoli nezvladatelnou pohromou.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.