18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Podle aktivistů největší evropské banky pokračují ve financování nové produkce ropy a zemního plynu

Podle aktivistů z organizace ShareAction financují největší evropské banky navzdory svým ekologickým slibům novou produkci ropy a zemního plynu. I přes svůj závazek, že do roku 2050 nebudou zodpovědné za žádné nové emise vypouštěné do atmosféry.

Největší evropské banky pokračují ve financování nové produkce ropy a zemního plynu. Zavázaly se přitom k tomu, že do roku 2050 nebudou zodpovědné za žádné nové emise vypouštěné do atmosféry. Na chování bank upozornili aktivisté z organizace ShareAction.

Podle nich by měli investoři na banky apelovat, aby od svých klientů vyžadovaly plány popisující tranzici k více ekologickému podnikání předtím, než je zafinancují. Mezi největší banky pak patří například HSBC, Barclays nebo Deutsche Bank.

Zmíněné banky jsou od dubna loňského roku součástí skupiny spadající pod Organizaci spojených národů zvané the Net Zero Banking Alliance. Společně tak usilují o udržení globálního oteplování pod 1,5 stupňů. V pondělí o tom informoval server BBC.

Banky by proto měly mít stanovené cíle usilující o snížení emisí oxidu uhličitého. Podle organizace ShareAction však navzdory svým slibům poskytlo 25 největších bank půjčky ve výši 33 miliard dolarů 50 společnostem s plány na rozšiřování produkce ropy a plynu.

Mezinárodní energetická agentura přitom upozornila, že pro zvládnutí klimatické změny by se neměly otevírat žádné nové těžiště ropy nebo plynu. Od roku 2016 pak podle serveru The Guardian půjčila banka HSBC zmíněným společnostem na 59 miliard dolarů. Barclays pak poskytla 48 miliard a BNP Paribas okolo 46 miliard dolarů.

Banky musí vyžadovat od svých klientů důkazy o „zeleném“ pokroku, míní aktivisté

„Banky sice slibují, že chtějí svým klientům pomoci ke tranzici od fosilních paliv, nemáme ale dostatečné důkazy o tom, že se tak skutečně děje,“ okomentovala report organizace ShareAction. Podle ní totiž většina bank nepožaduje po svých klientech plány na přechod k „zelenějším“ aktivitám.

Samotné financování společností těžících ropu a plyn by totiž problematické být nemuselo. Bez doložení důkazů o dodržování environmentálních závazků však vznikají otázky, zda banky zkrátka nadále nepodporují pro měnící se klima nebezpečné aktivity.

Podle mluvčího HSBC je však banka „zavázaná ke kooperaci se zákazníky, aby tak společně dosáhli tranzice k efektivní a ekologické ekonomice.“

Zástupci Barclays pak podle serveru BBC uvedli, že „pokračují ve spolupráci s mnoha zúčastněnými stranami ohledně klimatických a udržitelných témat.“

Mezi společnosti, které dostávají od bank nejvíce dotací pak patří například Exxon Mobil, Shell, BP nebo Saudi Aramco.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ