26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Rusko bude opět vyrábět legendární Moskvič. Tentokrát s čínským designem

Po přestávce dlouhé dvě dekády Rusko ve středu zahájilo výrobu automobilové značky Moskvič v závodě nedaleko Moskvy. S moderním čínským designem, který sotva připomíná klasiku ze sovětské éry. Informovala o tom agentura Reuters či server CNBC.

Zatímco poslední Moskvič byl základním sedanem nebo hatchbackem, Moskvič 3 je svalnatý crossover hatchback s benzínovým motorem a litými koly, štěrbinovými světlomety LED a velkým centrálním dotykovým displejem.

Obrázky vozu ve skutečnosti ukazují, že vypadá identicky s kompaktním crossoverem Sehol X4 vyrobeným čínským JAC, známým také jako JAC JS4. Zdroje agentuře Reuters řekly, že design, inženýrství a platforma JAC byly použity k výrobě nového modelu, přičemž díly byly dodány z Číny. Vyrábět se bude v závodě, který opustila francouzská automobilka Renault.

Vozů se moc nevyrobí

Renault prodal svůj většinový podíl v automobilce Avtovaz v květnu ruskému státu údajně za pouhý jeden rubl, ale s šestiletou opcí na jeho odkoupení. Závod, nyní přejmenovaný na Moskevskou automobilku Moskvič, prodal za další rubl.

S pouhými 600 vozidly, z toho z toho 200 elektrickými, plánovanými pro výrobu v letošním roce je nepravděpodobné, že by nový vůz změnil chmurné vyhlídky automobilového odvětví. Roční prodeje by mohly skončit pod hranicí 1 milionu poprvé v novodobé historii Ruska.

Konečný vládní cíl vyrábět 100 000 vozidel Moskvič ročně, z nichž některá budou elektrická, je hluboko pod průmyslovým průměrem. Tesla vyrábí ve svém závodě v Šanghaji 22 000 vozů týdně.

V roce 2023 bude smontováno nejméně 50 000 vozů, z nichž 10 000 bude podle prohlášení elektrických. Následovat bude 100 000 kusů v roce 2024, z nichž pětina bude elektrických, uvádí CNBC.

Do prodeje již příští měsíc

„První vozy Moskvič sjedou z výrobní linky v prosinci 2022,“ uvedl v prohlášení výrobce nákladních vozidel Kamaz, technologický partner závodu.

Západní sankce kvůli vojenské agresi na Ukrajině těžce ztížily přístup k součástkám zahraniční výroby. Mnoho zahraničních výrobců automobilů ze země odešlo. Kamaz a vláda založily nové dodavatelské řetězce, ale nezveřejnily podrobnosti.

„Úkolem pro blízkou budoucnost je do konce roku 2023 zavést procesy montáže se zapojením místních dodavatelů,“ uvedl v prohlášení ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov.

Ministerstvo uvedlo, že zahájení výroby v plném rozsahu poskytne práci přibližně 40 000 lidí. Auto se začne prodávat v Rusku příští měsíc, dodal.

Automobilová značka Moskvič byla v letech 1946 až 2001 zdrojem hrdosti ruského hlavního města. Její název se překládal jako „Moskovec“ nebo „rodák z Moskvy“. Popularita vozů po pádu komunismu a Sovětského svazu však rychle klesla. Na výrobce byl poté v roce 2006 prohlášen konkurz.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.