18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Kontroverze kolem zákazu spalovacích motorů po roce 2035 rozděluje Evropu a zvyšuje tlak na politiky

O budoucnosti automobilového průmyslu se vedou zvýšené debaty v souvislosti se schváleným zákazem prodeje nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Toto opatření vyvolává silné emoce a rozděluje veřejnost i politickou scénu napříč evropskými státy, včetně Německa.

Podle nového reportu umožňuje Instagram dospívajícím dostat se k drogám. Nabízí jim účty dealerů

Advokátní skupina Tech Transparency Project zveřejnila výzkum dokládající negativní dopady Instagramu na dospívající. Popsala, jak jednoduché je najít v aplikaci účty dealerů prodávajících drogy. Snadné je také používat hashtagy odkazující na návykové látky. Výzkum organizace zveřejnila v úterý, den před setkáním šéfa Instagramu s americkými senátory. Uvedl to server CNN a The Verge.

Pro uživatele Instagramu, ale především dospívající, je i nadále poměrně snadné najít na aplikaci účty prodávající drogy. Dokládá to výzkum zveřejněný advokátní skupinou Tech Transparency Project (TTP) v úterý. Podle něj algoritmy Instagramu usnadňují dospívajícím přístup k dealerům nabízejícím Xanax, extázi, opioidy a další drogy. Zjištění podložila organizace experimentem, při kterém založila sedm falešných teenagerských účtů.

„Nejen, že našim falešným teenagerům pomohl Instagram najít nelegální drogy, postrčil je navíc ke spojení se přímo s dealery,“ popsal report. Po sledování dotyčných účtů totiž „teenagerům“ začaly chodit od jejich majitelů zprávy s detaily zboží i cenami. Výzkumníci se však nepokusili drogy opravdu koupit. Je tedy možné, že by se v některých případech jednalo o podvod. Uvedl to server CNN Business.

Report zveřejnila advokátní skupina den před slyšením šéfa Instagramu Adama Mosseriho u amerických senátorů. Před zákonodárci měl ve středu vysvětlovat, jaký dopad má aplikace na děti a dospívající. Výslech následuje po kritice, která se vůči aplikaci zvedla po zveřejnění interních dokumentů Facebooku.

Veřejnosti je odhalila bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen. Dokazovaly totiž, že společnost dlouho věděla o tom, jaké mají její sociální sítě negativní dopady na teenagery. U dospívajících například zvyšují úzkosti nebo tendence k poruchám příjmu potravy.

Odhlásit se z Instagramu trvá déle, než na něm najít dealera drog

Další odhalení advokátní skupiny se týkalo používání hashtagů. Podle reportu je totiž spousta z nich odkazujících na drogy stále povolená. Pokud by například teenager do vyhledávacího okénka na Instagramu napsal „buyxanax“, tedy „koupitxanax“, aplikace by mu automaticky nabídla platformy nabízející dotyčnou návykovou látku.

Obdobný byl proces při vyhledávání fentanylu, drogy spojené se zvyšujícím se počtem předávkování ve Spojených státech amerických. Zakázané jsou hashtagy přímo odkazující na drogy, například #mdma. Stále je však možné najít výsledky pod #mollymdma, což je pouze jiné jméno pro zmíněnou drogu.

„Nejvíce šokující je, že trvá asi 20 sekund spojit se s drogovým dealerem. Přesto, že je jasné, že účet patří nezletilému,“ uvedla podle serveru NBC News ředitelka advokátní skupiny TTP Katie Paul. I když je tedy možné najít na Instagramu drogy po dvou krocích, odhlásit se z něj vyžaduje alespoň pět.

Sociální síť pak v reakci na zjištění uvedla, že 72 procent z obsahu použitého ve zveřejněném výzkumu neporušilo pravidla aplikace. Mluvčí společnosti Meta Stephanie Otway pro CNN uvedla, že za poslední čtvrtletí firma odstranila 1,8 milionů příspěvků souvisejících s drogami.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ