8 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Jak byl stvořen McDonald’s? Od skromných začátků ke globálnímu gigantu

Každý, kdo alespoň občas jí rychlé občerstvení, zná McDonald's, globální řetězec, který provozuje více než 35 000 restaurací po celém světě. Málokdo však zná příběh jeho počátků a osobností, které tuto proslulou značku založily.

Trudeau si na pomoc přizval ženy. Speciální skupina bude radit s rozpočtem i zrovnoprávněním

Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil na Mezinárodní den žen vznik speciální ženské skupiny. Ta bude vládě pomáhat s tvorbou letošního rozpočtu, ale také hlídat, zda ve své politice nezvýhodňuje muže. Uvedla to agentura Reuters. Pandemie totiž mezeru mezi oběma pohlavími ještě rozšířila. Ženy musely kvůli on-line výuce často zůstat s dětmi doma. Přišly navíc o pracovní místa ve služebním sektoru, který byl pandemií zasažen nejvíce.

Chystaný rozpočet chce mít kanadská vláda hotový ještě letos na jaře. Půjde o první, který vytvoří ministryně financí Christia Freeland, jež do úřadu nastoupila loni v srpnu. Zároveň se jedná o první úplný rozpočet od počátku pandemie. Jeho součástí bude i „hnací“ balíček, který má Kanaďanům pomoci vyrovnat se s dopady celosvětové pandemie. Freeland do něj prosadila také národní plán zaměřený na péči o děti. Tento krok tak souzní s její otevřeně feministickou agendou, která nyní pomůže i nové ženské skupině.

Ta má prozatím 18 členek, které se začnou scházet od poloviny března. Reprezentovat budou různé sektory od ekonomiky, zdravotnictví přes péči o děti až po pracovní trh. Současně zastupují různé kultury a socio-ekonomické statusy. I když radu kanadský premiér Justin Trudeau vytvořil necelý měsíc před zveřejněním rozpočtu, neznamená to pro zvolené ženy brzký konec spolupráce. Pomáhat mají vládě totiž až do konce roku. Zaměřit se mají především na pozici žen v pracovním sektoru. Ty se totiž často nedostávají do vedoucích pozic, mají menší platy a pracují v zaměstnáních bez možností profesního růstu.

Místo pomoci v nemocnici rozváží pizzu. Vyřešit je potřeba také zaměstnání imigrantek

Také proto jsou ženy pandemií zasaženy více než muži. V zaměstnáních spojených se službami, tedy například turismem, hotelnictvím či odpočinkem, je totiž poměrně těžké zachovat sociální distancování. Z práce tak v Kanadě za poslední rok podle AlJazeera odešlo 80 tisíc žen starších patnácti let. Svá pracovní místa ale v porovnání opustilo jen 25 tisíc mužů.

Nejvíce jsou pak ohroženy především mladší ženy, ty s jiným než bělošským původem nebo matky. Podle členky ženského panelu Mayi Roy je pak třeba vyřešit také využívání pracovních schopností imigrantek. Kvůli neuznávání jejich kvalifikačních certifikátů totiž například místo léčení pacientů rozváží pizzu.

Vytvoření poradní ženské skupiny je proto pro Kanaďany dalším krokem k větší rovnoprávnosti. „Budoucnost Kanady, její prosperita i soutěživost závisí na možnostech žen podílet se rovným a plným dílem na naší pracovní síle,“ uvedla v pondělí podle Reuters Freedman. Plnou podporu má také od premiéra Justina Trudeau. Ten upozornil, že aby Kanaďané vytvořili férovější a rovnější stát, musí zajistit, aby bylo zotavení z pandemie feministické a zahrnulo celou společnost. Následuje tím politiku, kterou si stanovil už před nástupem do úřadu před šesti lety. Podařilo se mu vytvořit také genderově vyvážený kabinet.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.