25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Prodeje Tesly v prvním čtvrtletí byly rekordní, automobilka dodala téměř 185 tisíc vozidel

Odbyt americké automobilky Tesla v prvním čtvrtletí předčil očekávání. Celosvětově dodala společnost zákazníkům téměř 185 tisíc vozidel, čímž dosáhla nového rekordu. Díky zvýšené poptávce po levnějších modelech překonala Tesla, za níž stojí podnikatel Elon Musk, odhady Wall Street. Informuje o tom agentura Reuters.

Společnost Tesla v pátek zveřejnila tiskovou zprávu a odhalila rekordní dodávky za období od ledna do března, tedy první čtvrtletí. Poptávka po levnějších modelech vykompenzovala dopad globálního nedostatku dílů.

„Jsme povzbuzeni dobrým přijetím modelu Y v Číně a rychle postupujeme k plné výrobní kapacitě. Nové modely S a X byly také mimořádně dobře přijaty,“ uvedla Tesla ve svém prohlášení.

Výrobu modelu Y v Číně v šanghajské továrně zahájila společnost koncem loňského roku. V roce 2019 zde Tesla postavila svou první zámořskou továrnu. V únoru prodeje v Číně, jež je pro Teslu klíčovým trhem, oproti předchozímu měsíci stouply, přestože většinou dojde k poklesu poptávky kvůli oslavám čínského Nového roku.

Celkově společnost Tesla dodala během prvního čtvrtletí 184 800 vozidel. To dle údajů Refinitivu, globálního poskytovatele dat, překračuje odhad 177 822 vozidel. V předchozím čtvrtletí Tesla dosáhla svého nyní již překonaného rekordu, a to 180 570 dodávek vozidel. První čtvtletí bylo rekordní i přesto, že v únoru musela společnost na dva dny pozastavit svůj kalifornský závod kvůli nedostatku dílů.

Celkem dodala 182 780 modelů 3 a Y, což je o 13 % více než v předchozím čtvrtletí. Dodávky modelů S a X naopak silně poklesly, a to z 18 920 na 2 020. Analytik investiční společnosti Wedbush Dan Ives očekává, že roční prodej Tesly v letošním roce přesáhne 850 000 vozidel. V roce 2020 to bylo navzdory koronaviru 499 550 vozidel dle údajů společnosti Refinitiv.

Tesla je nyní nejhodnotnější automobilovou společností na světě.

Na konci března však čínská armáda zakázala automobilům Tesla vjezd do svých komplexů a vláda omezila používání automobilů Tesla zaměstnanci vojenských i klíčových státních podniků. Stalo se tak po vládní bezpečnostní kontrole. Je tak otázka, jak budou dodávky vypadat nyní.

Dodávky vozidel Tesla však představují pouze jedno měřítko finanční výkonnosti společnosti. „Nemělo by se na ně spoléhat jako na ukazatel čtvrtletních finančních výsledků, které závisí na řadě faktorů, včetně nákladů na prodej, směnných kurzů a pronajatých vozidel,” píše společnost v tiskové zprávě.

Tesla je nyní nejhodnotnější automobilovou společností na světě. A to i přesto, že objem produkce představuje zlomek ve srovnání s konkurenty jako jsou Toyota Motor, Volkswagen a General Motors.

Nově je také možné platit za automobily Tesla bitcoiny. Zatím pouze ve Spojených státech, nicméně do konce roku plánuje Tesla umožnit tuto službu i zákazníkům mimo USA.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.