Dřívější americký prezident Donald Trump zavedl cla na britskou ocel a hliník v roce 2018 . Nyní budou nahrazena kvótovým systémem. Na oplátku Velká Británie zruší zvýšené daně uvalené na americký bourbon nebo džíny Levi’s. Informoval o tom server BBC a The Guardian.
Podle nové dohody nebudou od 1. června platit ve Spojených státech amerických cla ve výši 25 procent na ocel a 10 procent na hliník z Velké Británie. Místo toho budou britské importy daněny podle kvótového systému. Cla na ně tedy budou platit jen při dovozu jejich určitého množství.
Velká Británie rovněž přestane na americké dovozy uvalovat zvýšená cla. Uvolní tak importy především amerického bourbonu, džínů Levi’s nebo motorek Harley-Davidson. „Dohoda odstranila naše velmi frustrující podráždění,“ okomentovala novou ekonomickou spolupráci podle serveru BBC britská ministryně mezinárodní obchodu Anne-Marie Trevelyan.
„Jedná se také o dobrou zprávu pro naše ocelové a hliníkové odvětví, které podporuje pracovní místa přes 80 tisíc lidí napříč Spojeným královstvím,“ dodala. Cla na britské dovozy byla uvalena v roce 2018 tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jeho důvodem byla „ochrana národní bezpečnosti“.
Administrativa prezidenta Bidena se však od začátku svého volebního období snažila obchodní překážky u svých partnerů zrušit. Na podzim tak vyjednala dohodu například s Japonskem a Evropskou unií.
Podobný krok směrem k Velké Británii však americký prezident Joe Biden prozatím oddaloval. Při zavedení cel v roce 2018 byla totiž ještě Velká Británie součástí Evropské unie, cla zavedená Trumpem na ni proto platila i po jejím odchodu roku 2020.
Můžeme teď naše vztahy jenom prohlubovat, prohlásila britská ministryně obchodu
Britové zrušení cel přivítali především proto, že se po vyjednání dohody mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií ocitli jejich výrobci v nevýhodě. Oproti evropským producentům totiž museli i nadále platit za dovoz oceli a hliníku vyšší cla.
„Snad se teď můžeme posunout dopředu a soustředit se na prohlubování našeho prosperujícího obchodního vztahu se Spojenými státy,“ uvedla dále k dohodě britská ministryně mezinárodního obchodu. Amerika pak pro Velkou Británii představuje pětinu jejího trhu.
O nových ekonomických vztazích se britská obchodní tajemnice Anne-Marie Trevelyan bavila s americkou ministryní obchodu Ginou Raimondo na úterní schůzce v Baltimoru. Spojené státy americké by pak měly v nejbližší době kvůli pokračujícím rozhovorům do Británie vyslat svou obchodní delegaci.
Zástupkyně obou států se rovněž dohodly na další spolupráci na penalizaci ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho útok na Ukrajinu.