Více
  24.9 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Srí Lanka požádala Čínu o změnu dluhových splátek, na oplátku nabízí vstup turistů do země

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prezident Srí Lanky požádal čínského ministra financí o restrukturalizaci dluhových splátek. Snaží se tím pomoci své zemi, která bojuje s ekonomickou krizí. Příjmy jihovýchodního asijského státu totiž závisely především na turismu, který však se světovou pandemií vymizel. Srí Lanka proto také Číně nabídla povolení vstupu jejích turistů do země.

  Návštěvu čínského ministra zahraničí Wang Yi využil prezident Srí Lanky Gotabaya Rajapaksa k žádosti o pomoc ve stávající ekonomické krizi. V neděli se totiž na ministra obrátil s tím, zda by Čína mohla Srí Lance pozměnit časový plán na splácení dluhu.

  „Jednalo by se o řešení krize, ve které jsme se ocitli kvůli pandemii covidu-19,“ uvedla podle serveru BBC kancelář prezidenta. Není však dosud jasné, jestli se Čína k takové nabídce přikloní.

  Prezident Srí Lanky rovněž nabídl otevření země pro čínské turisty, pokud by dodržovali přísná hygienická opatření. Turismus totiž tvořil hlavní příjem jihovýchodního asijského státu. Od začátku pandemie proto Srí Lanka bojuje s ekonomickými problémy.

  Před pandemií pak na Srí Lanku přijíždělo nejvíce turistů právě z Číny. Země byla také pro ostrovní stát největším dodavatelem zboží.

  Čína je navíc pro Srí Lanku čtvrtým největším poskytovatelem půjček hned po mezinárodních finančních trzích, Asijské rozvojové bance a Japonsku.

  Kvůli blízkým ekonomickým vztahům proto také Čína za posledních deset let napůjčovala Srí Lance přes 5 miliard dolarů.

  Půjčky spadaly pod iniciativu „Nové hedvábné stezky“ a byly určené na stavbu silnic, letišť nebo přístavů. Projekty však Srí Lance nepřinášely po dokončení žádné zisky, což označují ekonomové za jednu z hlavních příčin současné krize.

  Kritici rovněž zmiňují, že si k sobě Čína snažila Srí Lanku poměrně nevýdělečnými projekty „připoutat“.

  V roce 2022 musí Srí Lanka splatit dluhy ve výši 7 miliard dolarů

  Kvůli ekonomické krizi nemají podle serveru The Guardian supermarkety na Srí Lance základní zboží jako sušené mléko nebo plyn na vaření a jídlo proto musí prodávat po přídělech.

  Hlavní ostrovní elektrárna musela rovněž začít snižovat dávky elektřiny. Došly jí totiž zásoby zahraniční měny, kterou by mohla nakoupit ropu pro své generátory.

  Státní zásoby zahraničních rezerv pak činí 1,6 miliard dolarů, což podle odhadů vystačí sotva na zaplacení pár týdnů importů.

  Podle serveru AP má pak Srí Lanka letos splatit dluhy v hodnotě více než 7 miliard dolarů. První splátku ve výši 500 milion dolarů pak musí „poslat“ tento měsíc.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama