Více
  24.3 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Srí Lanka se potýká s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti, vláda a guvernér centrální banky podali demisi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Všech 26 ministrů srílanské vlády a guvernér centrální banky podali demisi v reakci na pokračující demonstrace, jejichž účastníci obviňují vedení země, že nezvládá řešit těžkou hospodářskou krizi. Premiér Mahinda Radžapaksa a jeho bratr, prezident Gotabaja Radžapaksa ale rezignovat odmítli. Podle řady demonstrantů, kteří požadují odchod rodiny Radžapaksů, však demise ministrů nic nezmění.

  Srí Lanka se potýká pravděpodobně s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti v roce 1948. V zemi s 22 miliony obyvatel je nedostatek paliva, potravin, léků a dalšího základního zboží a dochází k dlouhým výpadkům dodávek elektrické energie.

  Protestní akce nespokojených občanů pokračovaly i o víkendu, navzdory 36hodinovému zákazu vycházení, a aktivisté je plánují i na dnešek. Prezident Gotabaja Radžapaksa dnes vyzval k vytvoření vlády národní jednoty.

  Přišel čas, abychom spolupracovali v zájmu všech občanů a budoucích generací. Prezident vyzývá všechny politické strany zastoupené v parlamentu, aby se spojily, přijaly ministerské posty a pomohly tak nalézt řešení národní krize,“ uvedla v prohlášení prezidentská kancelář.

  Mezi ministry, kteří podali demisi, je i premiérův syn Namal Radžapaksa. Ten na twitteru napsal, že doufá, že jeho krok pomůže prezidentovi a premiérovi „ve snaze nastolit v zemi stabilitu„. Mnozí lidé jsou ale rozhořčení, že předseda vlády a prezident hodlají zůstat u moci.

  Chceme, aby odešli všichni Radžapaksové, kabinet, jejich stoupenci a zkorumpovaní přátelé, jejich novináři,“ napsal na sociální síti jeden z diskutérů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama