26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Americký federální soud zamítl antimonopolní žaloby proti Facebooku. Chybí dostatečné důkazy

Podle soudce Jamese Boasberga byla žaloba Federální obchodní komise (FTC) podaná na společnost Facebook kvůli monopolnímu chování příliš vágní. Kromě ní odmítl také obdobnou stížnost koalice států, tu žalobci dle něj předložili příliš pozdě. V důsledku stoupla v pondělí tržní hodnota Facebooku poprvé v historii nad 1 bilion dolarů. Uvedl to server BBC. Žaloby jsou spojené s intenzivnějšími snahami omezit vliv technologických gigantů nejen ve Spojených státech amerických (USA), ale i po celém světě.

Žaloba FTC z minulého roku měla za cíl omezit monopolní chování společnosti Facebook. Technologický gigant totiž v letech 2012 a 2014 odkoupil svou hlavní konkurenci, tehdy ještě začínající aplikace Instagram a WhatsApp. Komise proto v žalobě po soudci požadovala, aby nařídil rozdělení takto silné společnosti. Obvinění ale bylo dle soudce Jamese Boasberga nedostatečně podložené, jelikož v něm chyběla fakta. „Stížnost neříká téměř nic konkrétního ohledně toho, jak velkou moc Facebook měl a stále má. Skoro jako by komise předpokládala, že soud zkrátka odkývá jakési veřejné tajemství, že je sociální síť monopolní,“ uvedl soudce.

Žalobu může FTC opravit a znovu odevzdat do 28. července. Nebývá však časté, aby stížnost komise byla zamítnuta v takto raném stádiu, přesto k její revizi úřady nejspíše přistoupí. Kromě zmíněné žaloby odmítl soudce projednat také tu podanou 45 státy společně s FTC. Ta se rovněž pokoušela o rozdělení technologického giganta a odkazovala na nákup známých aplikací. Soudce však uvedl, že státy nepředložily „dostatečné opodstatnění“ toho, proč s obviněním čekaly šest až osm let. Podobně se ohradilo také vedení Facebooku, které rovněž odkázalo na to, že spojení aplikací tehdy sama FTC povolila.

Facebook se při jednání s konkurencí řídí jasným heslem: koupit, nebo pohřbít

„Jsme potěšeni, že soud ve svém rozhodnutí rozpoznal nedostatky vládních stížností podaných proti Facebooku,“ reagovala na pondělní oznámení známá sociální síť. Dříve k případu uvedla, že FTC dle ní ignoruje, jak dynamické a soutěživé je odvětví technologie, ve kterém musí Facebook operovat. Podle kritiků však technologický gigant volí neférovou strategii. Řídí se totiž mottem „koupit, nebo pohřbít“. Své největší konkurenty proto odkoupí hned z počátku jejich úspěchu. Alespoň tak měl podle žalobců naložit Facebook právě s aplikacemi Instagram a WhatsApp. V reakci na vyjádření soudu stoupla hodnota Facebooku a spolu s ní také jeho zakladatel Mark Zuckerberg na žebříčku nejbohatších lidí světa.

Rozhodnutí soudce Boasberga pak vyvolalo pozdvižení v Kongresu, kde se projednávají nové anti-monopolní zákony. Minulý týden je projednal soudní výbor, pro zákonodárce by po jejich přijetí mělo být jednodušší postupovat proti neférové soutěži velkých technologických platforem. Boj s nimi nabírá v USA poslední dobou na intenzitě. Navazuje například na obvinění úřadů společnosti Google z toho, že pro sebe monopolizovala internetové vyhledávání. Podobné procesy však mohou trvat roky, než se projednají.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.