18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

UK zakáže nevyžádané telefonáty nabízející finanční produkty

Spojené království má zakázat všechny tzv. „studené hovory“, které prodávají finanční produkty. Jedná se o součást národního zátahu proti podvodům. Informoval o tom server BBC či Business Insider.

Zákaz se bude vztahovat na nevyžádané hovory nabízející jakýkoli finanční produkt. Jeho cílem je zastavit podvodníky prodávající produkty podvodného pojištění nebo schémata kryptoměn. Bude také zřízena nová jednotka pro podvody s 500 zaměstnanci, oproti současným 120.

Labouristé a liberální demokraté ale označili plány za „příliš málo, příliš pozdě“. Podvody jsou nyní ve Spojeném království nejčastějším trestným činem a obětí se stává jeden z 15 lidí.

Loni v létě bylo podle mediálního regulátora Ofcom cílem podezřelých hovorů a textových zpráv 41 milionů lidí. Nicméně většina podvodů má nyní online prvek, naznačují data. Vláda uvedla, že plošný zákaz takových hovorů při prodeji finančních produktů se bude vztahovat i na legitimní hovory.

To bude znamenat, že „každý, kdo přijme hovor, který se mu snaží prodat produkty, jako jsou schémata kryptoměn nebo pojištění, bude vědět, že jde o podvod,“ uvedl. O tom, na které finanční produkty se přesně bude vztahovat, se rozhodne po konzultaci, přičemž se očekává zavedení zákazu letos v létě.

Kromě toho vláda uvedla:

  • Takzvané „Sim farmy“, kde lidé používají velké množství SIM karet k hromadnému odesílání textových zpráv, budou zakázány.
  • Zpravodajské služby a policie budou spolupracovat se zahraničními partnery na uzavření call center zabývajících se podvody.
  • Reklamní kampaně budou lidi varovat před rizikem podvodných hovorů.
  • Budou zavedena nová opatření k řešení „spoofingu“ telefonních čísel, kdy podvodníci upravují informace o identifikaci volajícího, aby hovory vypadaly jako pravé.

Premiér Rishi Sunak uvedl, že nová pravidla se budou zabývat podvodníky, kteří „ničí životy během několika sekund“. Podle BBC uvedl, že tyto podvody financují „organizovaný zločin a teror“.

Příliš málo, příliš pozdě

Emily Thornberryová, stínová generální prokurátorka Labouristické strany, však uvedla, že plány ignorují „desítky miliard ztracených kvůli podvodům proti podnikům a vládě. Spoléhají se na odhady nákladů na podvody pro členy veřejnosti, které jsou sedm let pozadu“.

Labouristé uvedli, že vláda „opakovaně“ vynechala podvody v údajích o kriminalitě a „nemá zájem postavit podvodníky před soud“. Technologická mluvčí SNP Carol Monaghanová uvedla, že vláda byla „pomalá v ochraně zranitelných lidí“.

„Je kruté, že cílem takových podvodníků jsou často důchodci a jejich dopady mohou být zničující,“ řekla s tím, že vládní plány a finanční prostředky jsou „nedostatečné“ pro řešení rozsahu problému.

Alistair Carmichael, mluvčí Liberálních demokratů pro vnitřní záležitosti, řekl: „S pouze jedním novým vyšetřovatelem na každých 9 000 případů v loňském roce je [nový] tým pro podvody jen kapkou v moři ve srovnání s tím, co je potřeba k ochraně obětí podvodů.“

Počet podvodů s kryptoměnami roste

Vláda tvrdí, že podvody stojí Spojené království téměř 7 miliard liber ročně a téměř 90 % uživatelů internetu se setkalo s online podvody.

Mluvčí ministerstva vnitra uvedl, že při posledním přezkumu vládních výdajů bylo přiděleno 400 milionů liber na hospodářskou kriminalitu, včetně 100 milionů liber na boj proti podvodům.

Hlášená hodnota podvodů s kryptoměnami ve Spojeném království se podle serveru Business Insider v roce končícím zářím 2022 vyšplhala o 32 % na 226 milionů liber.

Spojené království chce zakázat kryptoměny používané k trestné činnosti. Diskutuje o návrhu zákona o hospodářské kriminalitě a korporátní transparentnosti, který pomůže orgánům činným v trestním řízení zabavit a zmrazit kryptoměny používané k trestné činnosti. Policie má rozmístěné policisty po celé zemi, aby pomáhali vyšetřovat zločiny související s kryptoměnami.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ