26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Společnost Virgin Galactic začala prodávat letenky do vesmíru. Za místo chce nejméně 450 tisíc dolarů

Poté, co miliardář Richard Branson v červenci úspěšně zvládnul svůj první let do vesmíru s posádkou, otevírá podobnou možnost znovu i veřejnosti. Ve čtvrtek jeho společnost Virgin Galactic zveřejnila zprávu, že je možné si letenky do vesmíru zarezervovat nejméně za 450 tisíc dolarů. Uvedl to server BBC. Cena je však dvakrát vyšší než při prvním pokusu společnosti o prodej lístků do vesmíru.

Společnost Virgin Galactic by měla komerční lety zahájit příští rok, poté co podnikne několik dalších testovacích misí. V červenci spolu se svým majitelem zvládla první cestu s posádkou soukromé firmy do vesmíru. Její majitel Richard Branson se tak stal mezi svou známou konkurencí prvním astronautem.

Mezi ní se řadí například společnost Blue Origin podnikatele Jeffa Bezose nebo SpaceX miliardáře Elona Muska. Všichni se totiž snaží o rozvoj vesmírného turismu. Virgin Galactic však musela bojovat při testování s nehodami, a proto původní prodej letenek otevřený od roku 2005 v roce 2014 zrušila.

Původní cena letenek dosahovala okolo 250 tisíc dolarů, nyní však musí cestující zaplatit minimálně 450 tisíc dolarů. Společnost Virgin Galactic tak využívá svého úspěchu a porážky konkurence. Podnikatel Jeff Bezos se však do vesmíru vydal několik dní po Bransonovi a jeho firma Blue Origin chce letenky nabízet za 200 až 300 tisíc dolarů. Konkurence mezi „vesmírnými barony“ proto nejspíše ještě nekončí.

Snil jsem o tom od dětství, nic vás na to nepřipraví, vzpomíná na cestu Branson

„Jsme potěšení, že můžeme otevřít dveře úplně novému průmyslu a zákaznickému zážitku, zatímco se snažíme přiblížit zázrak vesmíru blíže globální populaci,“ uvedla ve čtvrtek společnost zařizující lety do vesmíru. Nabízet pak bude zákazníkům jednotlivá místa, letenky pro přátele a rodiny nebo rezervaci celého letadla. Loď podle dosavadních informací pojme čtyři posádky, i když původně mluvila společnost Virgin Galactic o šesti.

Další let s názvem Unity 23 by měla firma podniknout na konci září z letiště Spaceport America v Novém Mexiku. Ze stejného státu odstartoval svou první sub-orbitální cestu také miliardář Branson. „Snil jsem o tomto momentu od chvíle, kdy jsem byl dítě. Nic vás ale na pohled z vesmíru nepřipraví,“ okomentoval později svůj zážitek.

Společnost Virgin Galactic pak založil před 17 lety. Nyní se však vypořádává nejen s úspěchem, ale také kritikou kvůli své uhlíkové stopě. Ta se vyrovná jednomu transatlantickému letu, akorát padá na ramena menšího počtu lidí, jelikož je posádka poměrně malá. Zástupci Virgin Galactic v minulosti zmínili, že by své emise začali kompenzovat.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.