21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

Uvnitř indické továrny na podvody: Falešní bankovní úředníci a policisté okrádají oběti o miliony

Podvody, při nichž se podvodníci vydávají za bankovní úředníky nebo policisty, zaznamenaly podle posledních průzkumů ve Velké Británii výrazný nárůst. Obětí jsou podle deníku Daily Mail miliony.

Podvody spočívají v tom, že se podvodníci vydávají za bankovní pracovníky nebo policisty a podvodem přinutí oběti, aby jim předaly své úspory. Jejichž počet se podle banky Lloyds Bank za poslední rok zvýšil o 13 procent, uvádí Daily Mail. V loňském roce bylo takto odcizeno až 78,9 milionu liber, přičemž podle britské finanční zprávy přišlo o peníze 10 594 obětí.

Až třicet lidí pracuje na osmihodinové směny

Jednu z takových podvodných operací vede muž jménem Charlie Martin. Tvrdí, že je členem bankovního týmu pro vyšetřování podvodů. Ve skutečnosti je Martin vůdcem plodné továrny na podvody v indické Kalkatě, která se zaměřuje na britské domácnosti. Jeho call centrum denně uskuteční až 30 000 telefonátů na pevné linky ve Velké Británii a vyděsí lidi tak, že jim předají své celoživotní úspory.

„Charlieho organizovaná podvodná skupina je jednou z největších a nejsofistikovanějších operací, které kdy byly odhaleny,“ říká moderátor BBC Nick Stapleton, který odposlouchával mnoho hovorů. Operace zaměstnává 25-30 podvodníků najednou, kteří pracují na osmihodinové směny každý den od osmi hodin ráno britského času. Podle Stapletona je počet pokusů o podvody i úspěšných podvodů „šokující“.

Co podvodníka prozradí

Podvodníci používají k oklamání svých obětí různé taktiky, včetně použití speciálních zařízení, která mohou uskutečnit 10 000 hovorů na pevné linky najednou. Ti, kteří hovor přijmou, uslyší nahraný vzkaz, že na jejich bankovním účtu byla zjištěna podezřelá aktivita. Poté jsou vyzváni, aby stiskli jedničku a obrátili se na Mastercard nebo dvojku a obrátili se na Visa.

„Výrazy jako ‚oddělení podvodů vaší banky‘ nebo ‚bezpečnostní oddělení VISA/Mastercard‘ jsou prozrazením,“ říká Stapleton. „Nechtějí, abyste zavěsili, když uslyšíte jméno konkrétní banky, pokud nejste jejími zákazníky.“

Operace také provozuje podvod, při kterém operátoři tvrdí, že pracují pro společnost Amazon. V call centru v Kalkatě se pět až deset profesionálních podvodníků zaměřuje výhradně na vydávání se za britské banky.

Oběti v loňském roce přišly v průměru o více než 3 000 liber. Mnoho lidí, kteří obdrží podvodný telefonát, si však podvod uvědomí dříve, než se stanou obětí, a zavěsí.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.