26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Zakladatel AirAsia Tony Fernandes vyzývá vlády, aby otevřely hranice a podpořili cestovní ruch

Šéf jedné z největších asijských leteckých společností vyzval vlády v regionu, aby otevřely své hranice v zájmu živobytí lidí.

Přeshraniční cestovní ruch, který v roce 2019 představoval 12 % HDP jihovýchodní Asie, byl tvrdě zasažen opatřeními proti šíření pandemie covid-19.

„Politici musí být stateční,“ řekl BBC zakladatel AirAsia Tony Fernandes. Svou řeč na toto téma přednesl na Singapore Airshow, která se tento týden vrátila do městského státu po dvou letech přísných cestovních omezení.

„Je čas se zhluboka nadechnout a zhodnotit fakta… Uzavření hranic už nadále není logické, protože omicron se již šíří společností,“ řekl generální ředitel malajské nízkonákladové společnosti. „Nyní musíme chránit ekonomiky a živobytí lidí,“ dodal.

Asijské aerolinky jako jediné na světě nezaznamenaly v roce 2021 zlepšení

Stejně jako většina leteckých společností po celém světě vykázala AirAsia v roce 2020 masivní ztrátu. Ale zatímco nízkonákladoví mezinárodní dopravci v Evropě a Severní Americe si v roce 2021 užívali oživení, protože se uvolnila pravidla cestování, asijské aerolinky se propadly ještě hlouběji.

Irský Ryanair například více než ztrojnásobil své meziroční tržby ve třetím čtvrtletí roku 2021. Ve stejném období klesly AirAsia o třetinu. Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) byla Asie a Tichomoří jediným regionem na světě, který do konce roku 2021 nezaznamenal žádné výrazné zlepšení letecké dopravy.

Zatímco některé asijské země, jako je Čína a Japonsko, zcela uzavřely své hranice pro cizince, jiné, jako je Singapur, provedly opatrné kroky směrem k obnovení možnosti cestování. Ovšem jen pro některé státy, skrze koridory a za přísných podmínek. Do Singapuru se tak zahraniční návštěvníci dostanou, lety jsou však omezené a často dražší.

Další podobná schémata v regionu, navržená na podporu cestovního ruchu, zahrnují rozsáhlé papírování. Stejně tak mnohonásobné nákladné testy na covid-19 a krátká období povinné izolace.

„Otevření našich hranic pro mě znamená žádnou karanténu, žádné vyplňování formulářů, žádné neustálé testování,“ řekl Fernandes. „Je čas jít dál a pokračovat v našich životech,“ dodal.

Je Airshow v Sinagpuru novým začátkem?

Navzdory přetrvávajícím omezením byl návrat singapurské Airshow mnohými oslavován jako znamení důvěry v letecký průmysl v regionu. Zúčastnili se všichni největší světoví hráči v oblasti letectví a kosmonautiky. Většina byla opatrně optimistická, že rok 2022 bude pro Asii lepším rokem.

„Očekáváme, že se meziregionální cestování brzy vrátí a celý trh se vrátí k normálu do roku 2023 nebo 2024,“ prohlásil Ted Colbert, výkonný ředitel Boeing Global Services se sídlem v USA. Zdůrazňuje také rostoucí zaměření Boeingu na leteckou přepravu. To bylo urychleno vysokými náklady na dopravu a u čehož se podle jeho předpovědí předpokládá nárůst o 70 % do roku 2040.

Regionální průmysloví experti však říkají, že je třeba udělat mnohem více, aby bylo zajištěno úplné zotavení odvětví v krátkodobém horizontu. Zejména pokud jde o budování soudržnější cestovní politiky mezi vládami.

„Každá země v Asii si stanoví svá vlastní pravidla, často rychle se měnící pravidla. Což je pro cestující riskantní a komplikované,“ řekl Henk Ombelet z leteckých analytiků Cirium. „Takže to skončí tak, že většina lidí se rozhodne necestovat, nebo nanejvýš cestovat jen po tuzemsku.“

Z AirAsia Group je nyní Capital A

Mezitím se AirAsia přesunula do nových „odvětví“, včetně doručování potravin, digitálního bankovnictví a elektronického obchodování. Mnoho jejích letadel zůstalo mezitím uzemněno. Aby se tato změna projevila i navenek, mateřská společnost letecké společnosti minulý měsíc změnila svůj název z AirAsia Group na Capital A.

Nicméně Fernandes popírá, že posun do různých oblastí ukazuje na nedostatek důvěry v hlavní byznys AirAsia. „Lidé budou vždy potřebovat létat. V tuto chvíli mnoho lidí touží strávit víkend na Phuketu nebo Langkawi. Nebo kdekoli jinde. Až se úplně otevřou hranice, bude spousta nadšenců, kteří si budou chtít vše vynahradit.“

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.