20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

SEC učinila důležitý krok ke schválení spotových ETF na ethereum

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) zpřístupnila další investiční možnosti v kryptoměnovém sektoru. Schválila změnu pravidel pro fondy obchodované na burze (ETF) vázané na druhou největší digitální měnu světa, ethereum. Toto rozhodnutí následuje po nedávném schválení bitcoinových ETF a přináší nové příležitosti pro investory.

Šéf Binance Zhao odstoupil. Zaplatí miliardu na pokutě

Zakladatel kryptoburzy Binance Changpeng Zhao přiznal porušení amerických pravidel proti praní špinavých peněz a sankcí. Kromě toho souhlasil s pokutou 50 milionů dolarů (přes miliardu korun) a oznámil své odstoupení z pozice generálního ředitele.

Tyto informace byly zveřejněny v soudním spisu, podle kterého musí Zhao firmu na tři roky opustit.

Podle agentury Reuters je to součást širší dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti, která má zajistit, že Binance bude moci nadále fungovat. Firma souhlasila s uznáním viny a zaplacením pokuty ve výši 4,3 miliardy dolarů. Tato dohoda ukončuje několikaleté vyšetřování kryptoměnové burzy.

Zprávu o pokutě a plánované rezignaci Changpenga Zhaoa už dříve zveřejnil deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje obeznámené se situací. Binance, největší kryptoměnová burza na světě, zvažuje úplný odchod z ruského trhu, jak informoval WSJ s odvoláním na mluvčího společnosti.

Novým šéfem Binance se stane Richard Teng, dosavadní vedoucí lokálních trhů. Podle agentury Reuters se chce zaměřit na spolupráci s regulačními orgány. Také ujistil uživatele, že mohou mít důvěru ve finanční sílu a zabezpečení Binance.

Praní špinavých peněz a obchody s Íránem

Binance byla obviněna z praní špinavých peněz, provozování nelicencované činnosti v oblasti převodu peněz a porušování amerických sankcí. Podle soudního spisu společnost umožnila nejméně 1,1 milionu transakcí v hodnotě více než 898 milionů dolarů, do nichž byli zapojeni zákazníci v Íránu. Americké úřady uvedly, že Binance se rozhodla „upřednostnit růst před dodržováním právních požadavků USA“.

Zakladatel Binance, Changpeng Zhao, firmu založil v roce 2017 a vytvořil z ní klíčové centrum globálního trhu s kryptoměnami. Trestní vyšetřování však na společnost vrhalo stín, přestože její tržní podíl zpočátku rostl po loňském krachu jednoho z jejích hlavních konkurentů, burzy FTX. Zhao zdůraznil, že americké úřady neobviňují společnost Binance ze zpronevěry finančních prostředků klientů ani z manipulace s trhy.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ