12.4 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Bitcoin po více než dvou letech překonal hranici 50 000 dolarů

Bitcoin se vyšplhal přes hranici 50 000 dolarů, čímž dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2021 a zaznamenal výrazný posun v zájmu investorů. Tento prudký nárůst je z velké části způsoben zavedením mainstreamových bitcoinových investičních fondů, které podpořily výrazný růst trhu s kryptoměnami.

Šéf Binance Zhao odstoupil. Zaplatí miliardu na pokutě

Zakladatel kryptoburzy Binance Changpeng Zhao přiznal porušení amerických pravidel proti praní špinavých peněz a sankcí. Kromě toho souhlasil s pokutou 50 milionů dolarů (přes miliardu korun) a oznámil své odstoupení z pozice generálního ředitele.

Tyto informace byly zveřejněny v soudním spisu, podle kterého musí Zhao firmu na tři roky opustit.

Podle agentury Reuters je to součást širší dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti, která má zajistit, že Binance bude moci nadále fungovat. Firma souhlasila s uznáním viny a zaplacením pokuty ve výši 4,3 miliardy dolarů. Tato dohoda ukončuje několikaleté vyšetřování kryptoměnové burzy.

Zprávu o pokutě a plánované rezignaci Changpenga Zhaoa už dříve zveřejnil deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje obeznámené se situací. Binance, největší kryptoměnová burza na světě, zvažuje úplný odchod z ruského trhu, jak informoval WSJ s odvoláním na mluvčího společnosti.

Novým šéfem Binance se stane Richard Teng, dosavadní vedoucí lokálních trhů. Podle agentury Reuters se chce zaměřit na spolupráci s regulačními orgány. Také ujistil uživatele, že mohou mít důvěru ve finanční sílu a zabezpečení Binance.

Praní špinavých peněz a obchody s Íránem

Binance byla obviněna z praní špinavých peněz, provozování nelicencované činnosti v oblasti převodu peněz a porušování amerických sankcí. Podle soudního spisu společnost umožnila nejméně 1,1 milionu transakcí v hodnotě více než 898 milionů dolarů, do nichž byli zapojeni zákazníci v Íránu. Americké úřady uvedly, že Binance se rozhodla „upřednostnit růst před dodržováním právních požadavků USA“.

Zakladatel Binance, Changpeng Zhao, firmu založil v roce 2017 a vytvořil z ní klíčové centrum globálního trhu s kryptoměnami. Trestní vyšetřování však na společnost vrhalo stín, přestože její tržní podíl zpočátku rostl po loňském krachu jednoho z jejích hlavních konkurentů, burzy FTX. Zhao zdůraznil, že americké úřady neobviňují společnost Binance ze zpronevěry finančních prostředků klientů ani z manipulace s trhy.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.