Moskva je připravena obnovit dodávky plynu do Evropy prostřednictvím ropovodu Jamal-Evropa, řekl ruský vicepremiér Alexander Novak státní agentuře TASS. Informovala o tom agentura Reuters či CNN.
„Evropský trh zůstává relevantní, protože nedostatek plynu přetrvává. Máme příležitost obnovit dodávky,“ citovala agentura TASS ruského vicepremiéra Alexandera Novaka v poznámkách zveřejněných agenturou v neděli.
„Například plynovod Jamal-Evropa, v němž byly dodávky zastaveny z politických důvodů, zůstává nevyužit.“
Russia is prepared to resume gas supplies to Europe via the Yamal-Europe gas pipeline, which was previously stopped for political reasons, Russia’s deputy prime minister said https://t.co/4oi51kYQJU
— CNN International (@cnni) December 26, 2022
Dochází k nárůstu poptávky po plynu z Evropy, řekl Novak podle agentury TASS. „Dnes můžeme s jistotou říci, že poptávka po našem plynu je. Evropu proto nadále považujeme za potenciální trh pro prodej našich produktů. Je jasné, že proti nám byla zahájena rozsáhlá kampaň, která skončila sabotáží proti Nord Streamu,“ cituje Novaka server CNN.
Polsko odmítlo platit v rublech
Plyn skrze plynovod Jamal-Evropa obvykle teče na západ, ale od prosince 2021 byl většinou obrácen. Důvodem bylo rozhodnutí Polska, které se odvrátilo od nákupu plynu z Ruska ve prospěch čerpání skladovaného plynu v Německu. V květnu Varšava vypověděla smlouvu s Ruskem poté, co dříve odmítla požadavek Moskvy, aby platila v rublech.
Ruský dodavatel Gazprom na to reagoval přerušením dodávek. Také uvedl, že již nebude moci vyvážet plyn přes Polsko. Podle státní tiskové agentury RIA Novosti byl Gazprom nucen pozastavit dodávky kvůli sankcím vůči své mateřské společnosti EuroPol GAZ.
Novak také zopakoval, že Moskva jedná o dalších dodávkách plynu přes Turecko po vytvoření tamního uzlu.
Zvýšené dodávky LNG
Řekl také, že Moskva očekává, že v roce 2022 dodá do Evropy celkem 21 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu (LNG).
„Letos se nám podařilo výrazně zvýšit dodávky LNG do Evropy,“ řekl Novák. „Za 11 měsíců roku 2022 vzrostly na 19,4 miliard m3, do konce roku se očekává 21 miliard m3.“
V obsáhlém rozhovoru pro agenturu TASS, jehož části byly zveřejněny během víkendu, Novak také řekl, že Rusko se dohodlo s Ázerbájdžánem na zvýšení dodávek plynu pro svou domácí spotřebu.
„V budoucnu, až zvýší produkci plynu, budeme moci diskutovat o swapech,“ řekl.
Moskva také podle něj jedná o vyšších dodávkách svého plynu do Kazachstánu a Uzbekistánu, uvádí agentura Reuters. Novak také uvedl, že v dlouhodobém horizontu může Rusko posílat svůj zemní plyn na trhy Afghánistánu a Pákistánu. A to buď s využitím infrastruktury Střední Asie, nebo výměnou z území Íránu.