25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Francie poprvé posílá plyn do Německa uprostřed energetické krize v Evropě

Francie začala ve čtvrtek poprvé dodávat zemní plyn přímo do Německa. Tuto přelomovou dohodu obě vlády uzavřely, aby si vzájemně pomohly v boji s evropskou energetickou krizí, protože Rusko přerušilo dodávky plynu do Evropy. Informoval o tom zpravodajský server The New York Times a agentura BBC.

Podle francouzského provozovatele sítě GRTgaz začaly ve čtvrtek brzy ráno do Německa proudit objemy plynu. Tyto objemy jsou schopny vyrobit přibližně 31 gigawatthodin elektřiny denně. Spojení má maximální kapacitu 100 gigawatthodin denně. Kapacita tohoto spojení odpovídá výkonu čtyř jaderných reaktorů, uvedla společnost. To, jaký objem bude tímto spojením ve skutečnosti proudit, zatím není známo.

Výměnný obchod

Výměnou za plyn z Francie se Německo zavázalo vyvážet do této země více elektřiny, protože se potýká s bezprecedentní krizí ve své jaderné energetice, která snížila výrobu elektřiny, uvedla zpravodajský server The New York Times.

„Německo potřebuje náš plyn a my potřebujeme elektřinu vyrobenou ve zbytku Evropy, zejména v Německu,“ řekl Macron. Tento výrok pronesl měsíc poté, co o dohodě hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem. „Přispějeme k evropské solidaritě v oblasti plynu a budeme těžit z evropské solidarity v oblasti elektřiny.“

„Merci beaucoup,“ napsal ve čtvrtek ve zprávě na Twitteru společnosti GRTgaz Klaus Müller, šéf německé spolkové agentury pro sítě. „Dodávky plynu z Francie přes Sársko pomáhají energetické bezpečnosti Německa.“

„Kdybychom neměli evropskou solidaritu,“ řekl Macron ve středečním televizním rozhovoru, „měli bychom vážné problémy.“

Spolupráce Evropy

Evropské země slíbily, že budou spolupracovat, aby přečkaly zimu, protože ruská agrese na Ukrajině zvyšuje riziko prodloužení energetické krize. Španělsko ve čtvrtek navrhlo zvýšit v nadcházejících měsících dodávky plynu do Francie o 18 %, uvedla španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Ribera.

Německo jako největší evropská ekonomika, která je nejvíce závislá na ruském plynu, patří k zemím nejvíce postiženým energetickou krizí, která zmítá celou Evropou a zemní plyn zde stojí přibližně desetkrát více než před rokem. Berlín i Paříž zavedly širokou škálu úsporných opatření. Tyto kroky zahrnují snižování teploty termostatů a ohřívačů, podporu veřejné dopravy a povinnost včasného vypínání světel ve veřejných budovách.

Energetická krize donutila evropské vlády vrátit se k méně žádoucím zdrojům energie, které se snažily postupně odstranit v rámci snahy o ekologizaci. Například Německo se rozhodlo udržet v provozu uhelné elektrárny a znovu spustit několik dalších, které byly zakonzervovány.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.