Americký prezident Donald Trump oznámil nové celosvětové clo na dovoz. Akciové trhy okamžitě reagovaly prudkým poklesem.
Po oznámení rozsáhlého balíčku celních opatření prezidentem Trumpem ztrácely burzy v Asii, Evropě i Spojených státech. Základní clo ve výši 10 procent se vztahuje na veškerý dovoz, k tomu se přidávají speciální sazby až 46 procent na vybrané země. Finanční trhy reagovaly negativně. Investoři ztrácí důvěru, očekávají zpomalení ekonomiky a další výkyvy.
Hned po zveřejnění detailů spadly americké futures o více než 3 procenta. Index S&P 500 podle agentury AP ztratil 3,1 procenta, Dow Jones klesl o 2,6 procenta. Asijské burzy následovaly. Japonský Nikkei 225 odepsal 2,8 procenta, přičemž akcie automobilek a bank utrpěly největší ztráty. Propad zaznamenaly i technologické firmy. Akcie Applu klesly o více než 6 procent, Nvidia ztratila téměř 6 procent. Obě firmy jsou silně závislé na výrobě v Asii.
Trump was announcing tariffs & share market was crashing. CNBC showed it live in real time side by side
— 𝗩 (@DrJain21) April 3, 2025
Our Godi media can never even imagine of doing something like this 🙌 #TrumpTariffs
pic.twitter.com/566C6A8f68
Dopady na globální ekonomiku
Trump oznámil tarify jako součást tzv. „Dne osvobození“, kterým má podpořit americké výrobce a vrátit výrobu zpět do Spojených států. Evropská unie čelí clu ve výši 20 procent, Čína dokonce dalším 34 procentům, což zvyšuje její celkovou celní zátěž na 54 procent. Vietnam, do kterého v posledních letech přesouvala výrobu řada firem kvůli napětí mezi Spojenými státy a Čínou, zasáhlo clo ve výši 46 procent. To může vést ke stěhování výroby jinam.
Japonské banky reagovaly prudkým propadem. Akcie Mitsubishi UFJ klesly o více než 7 procent, Mizuho Financial Group ztratila 8 procent. Důvodem je nejistota ohledně dalšího vývoje měnové politiky. Analytici podle AP News už neočekávají zvyšování úrokových sazeb centrální bankou právě kvůli rostoucím obavám z recese.
Dopad nepocítily jen burzy a akcie. Pokles ceny ropy a kolísání výnosů státních dluhopisů ukazují, jak silně trhy zareagovaly. Cena ropy Brent se snížila o více než 2 dolary za barel. Výnosy desetiletých amerických dluhopisů výrazně kolísaly mezi 4,11 a 4,18 procenta.
Země jako Thajsko nebo Tchaj-wan čelí novým clům přesahujícím 30 procent, což výrazně zasáhne jejich vývoz. V případě Thajska může podle AP dojít k poklesu exportu až o 8 miliard dolarů. Čína podle některých odhadů připravuje stimulační opatření, aby zmírnila dopady nových tarifů.
Zatím není jasné, jak dlouho budou opatření v platnosti a zda se podaří vyjednat výjimky. V každém případě platí, že trhy očekávají další výkyvy a nejistotu. Jak napsal server CNBC, Trumpův plán „je horší než nejhorší scénář“.