Evropská unie zahájila dvě šetření týkající se čínských vývozců. Cílem je posoudit, zdali jsou čínské ocelové šrouby prodávány v EU za příliš nízké ceny a zdali výrobci optických kabelů využívají nespravedlivých subvencí. Informovala o tom agentura Reuters.
Evropská unie má na kontě aktuálně 23 šetření týkajících se různých produktů vyvážených z Číny. To představuje přibližně polovinu celkového počtu šetření EU zaměřených na obchodní dumping nebo subvence.
Jedním z nově zahájených je údajný dumping železných a ocelových šroubů a těsnění. K počátku šetření došlo po stížnosti Evropského institutu pro průmyslové spojovací prostředky (European Industrial Fasteners Institute, EIFI). Uvedl to v pondělí oficiální deník EU.
Institut tvrdí, že čínští vývozci zvýšili dodávky, zvýšili svůj podíl na trhu a svým nízkým cenám poškodili výrobce v EU. Evropská komise si klade za cíl dokončit šetření do 13 měsíců s možností uložit prozatímní opatření po sedmi měsících.
Další nové šetření se zaměří na to, zdali čínští výrobci kabelů z optických vláken benefitovali z nespravedlivých subvencí. K zahájení došlo na základě stížnosti průmyslové skupiny EU Europacable. Ta tvrdí, že subvence sestávaly z přímých plateb, státních dodávek zboží za uměle nízké ceny a půjček a úvěrových linek od státních bank za zvýhodněných podmínek.
Výsledkem je dle Europacable zvýšení vývozu kabelů do Evropské unie. Cla zavedená v řadě dalšch zemí, včetně Spojených států, Turecka, Indie a Mexika, situaci ještě zhoršují.
Evropská komise by měla toto šetření dokončit do 12 měsíců, s možnými prozatímními opatřeními do devíti měsíců.