Představte si, že vezmete hromady a hromady nepoužitelného plastového odpadu znečišťujícího Zemi a přeměníte je v něco užitečného. Smysluplného a použitelného. Právě to dělá společnost ByFusion.
Znečištění plasty je čím dál tím vážnějším problémem. Odhady naznačují, že do roku 2040 zanese zemský ekosystém v oceánech, řekách a na souši až 710 milionů tun pevného plastového odpadu.
Startup ByFusion’s machine uses steam and compression to create standard building blocks from virtually all types of plastic waste.
— CNN (@CNN) July 27, 2022
The company hopes to provide solutions to both infrastructure and the environmental effects of non-recyclable plastics. https://t.co/rDTtuBgIqk pic.twitter.com/xvGvNalFIS
Startup ByFusion sídlící v Los Angeles má však s tímto odpadem velké plány. Firma vytvořila systém pro sběr nejobtížnějšího typu plastového odpadu – věcí, které nelze recyklovat. Společnost byla založena v roce 2017 a vyvinula stroj, který přeměňuje plasty na jedno použití na něco, co se nazývá „ByBlock“. Velikostí a tvarem jsou tyto ByBlocky podobné betonovým blokům běžně používaným ve stavebnictví. Jsou však vyrobeny výhradně z recyklovaného plastového odpadu.
Dříve se plast vozil do Číny, teď ho pálíme
„Byli byste ohromeni množstvím věcí, které nelze recyklovat. Je to v podstatě vše, čeho se dotknete… věci jako pera, zubní kartáčky,“ řekla CNN Business generální ředitelka ByFusion Heidi Kujawa. „Zajímavou věcí na naší technologii je to, že jsme celý náš systém navrhli speciálně na základě věcí, které mají nízkou nebo žádnou hodnotu – věcí, které nelze běžně recyklovat.“
Když Kujawa zkoumala plastový odpad, zjistila, že existuje sedm druhů plastů, z nichž pouze dva lze recyklovat. „V minulosti se tyto věci posílaly do Číny nebo na jiná místa, která je od nás kupovala,“ říká. „To skončilo v roce 2017. Od té doby ten plast pálíme nebo zakopáváme.“
Stroj ByFusion, nazývaný Blocker System, přeměňuje vyhozený odpad na stavební bloky, aniž by je musel třídit nebo předmývat, což je hlavní překážkou v procesu recyklace plastů.
Fantastic news on the #plastics front: a new Los Angeles-based startup called ByFusion is skipping traditional recycling’s roadblocks and has invented a new method of reusing plastic waste!https://t.co/I7EinuzA8I
— Matthew D. Futter 😷📝🖊💻🇺🇦 (@LightingFlashes) August 5, 2022
Po sesbírání odpadu trvá jen několik minut, než se plast rozdrtí, roztaví a formuje do bloků pomocí páry a stlačení. Bloky jsou vyrobeny bez přísad nebo plniv – 22 liber plastu vytvoří 22 liber cihel ByBlock.
„Naše ByBlocky jsme vymodelovali podle rozměrů dutého cementového bloku. Každý má rozměry 16 palců x 8 palců x 8 palců,“ říká Kujawa. Každá cihla je asi o 10 liber lehčí než standardní cementový blok.
Plně elektrický proces, nulové emise
Cementový blok má výztuž, ale ByBlocks používá metodu zvanou post tensioning, která nevyžaduje ocelovou tyč. Jako udržitelná možnost pro stavební materiál lze přepracovaný plast použít pro komerční, rezidenční a infrastrukturní projekty.
Za tímto účelem chce společnost navázat spolupráci mimo jiné s místními samosprávami, obcemi a korporacemi. Již prodává svůj Blocker System i dokončené ByBlocks, ale zatím odmítá specifikovat zákazníky nebo prodejní čísla.
„Od samého začátku jsme věděli, že chceme být co nejvíce uhlíkově neutrální. Takže náš blok, naše systémy a náš výrobní proces je dnes plně elektrický, bez emisí,“ říká Kujawa.
Konečným cílem je podle ní dostat Blocker System do komunit po celém světě a umožnit jim znovu využít plastový odpad pro použití v místních stavebních projektech. Společnost ByFusion doufá, že do roku 2030 bude schopna recyklovat 100 milionů tun plastů.
„Každá komunita bojuje s plastovým odpadem,“ řekl Kujawa. „Zavedení Blocker systému pomůže snížit nejen množství skládek, ale i emise skleníkových plynů či nároky na přepravu.“