16.7 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Akcie Tesly vyskočily. Morgan Stanley předpovídá, že superpočítač Dojo by mohl zvýšit tržní hodnotu o 600 miliard dolarů

Tesla v pondělí posílila o 6 % poté, co Morgan Stanley řekl, že její superpočítač Dojo by mohl zvýšit tržní hodnotu výrobce elektromobilů o téměř 600 miliard dolarů. Informovaly o tom servery agentury Reuters, CNN a další.

Tesla, již nyní nejcennější výrobce automobilů na světě, zahájila výrobu superpočítače pro trénování modelů umělé inteligence (AI) pro samořídící auta v červenci. Za Dojo plánuje utratit více než 1 miliardu dolarů do příštího roku, uvádí agentura Reuters.

Tým Morgan Stanley, vedený dlouholetým analytikem společnosti Tesla Adamem Jonasem, předpověděl, že masivní nárůst hodnoty by mohl pocházet z Dojo. To podle nich potenciálně odemkne nové zdroje příjmů prostřednictvím širšího přijetí robotaxi a softwarových služeb, píše server CNN.

Dojo může otevřít nové adresné trhy, které „sahají daleko za prodej vozidel za pevnou cenu,“ napsali v neděli analytici Morgan Stanley pod vedením Adama Jonase. „Pokud může Dojo pomoci k tomu, aby auta ‚viděla‘ a ‚reagovala‘, jaké další trhy by se mohly otevřít? Představte si jakékoli zařízení s kamerou, která se rozhoduje v reálném čase na základě svého zorného pole.“

„Investoři dlouho diskutovali o tom, zda je Tesla automobilová společnost nebo technologická společnost. Věříme, že je to obojí, ale vidíme, že největší hodnotou jsou příjmy ze softwaru a služeb,“ stojí v poznámce.

Akcie Tesly od začátku roku zdvojnásobily

Makléř na Wall Street upgradoval akcie Tesly na „overweight“ z „equal-weight“ a nahradil jimi akcie Ferrari kótované v USA jako „top pick“.

Akcie Tesly se od začátku roku zdvojnásobily, ale stále jsou daleko od historického maxima 414,50 dolaru dosaženého v listopadu 2021.

Společnost Morgan Stanley zvýšila svůj 12-18měsíční cíl na akcie Tesly o 60 % na 400 USD – podle údajů LSEG nejvyšší mezi makléřskými společnostmi na Wall Street – což by podle odhadů dalo výrobci elektromobilů tržní kapitalizaci asi 1,39 bilionu dolarů.

To je asi o 76 % více než tržní hodnota Tesly ve výši asi 789 miliard dolarů, na základě pátečního uzavření akcií ve výši 248,5 dolarů. Akcie v pondělí vzrostly o 5,7 % na 262,70 USD.

Jonas očekává, že společnost Dojo přinese největší hodnotu v oblasti softwaru a služeb. Společnost Morgan Stanley zvýšila odhad tržeb za síťové služby společnosti Tesla z dřívějších 157 miliard dolarů na 335 miliard dolarů v roce 2040.

Jonas očekává, že do roku 2040 bude tato jednotka tvořit více než 60 % základních příjmů Tesly, takže se oproti roku 2030 téměř zdvojnásobí. „Tento nárůst je z velké části způsoben vznikající příležitostí, kterou vidíme v licencování flotil třetích stran, zvýšeným ARPU (průměrný měsíční příjem na uživatele),“ řekl analytik.

Podle údajů LSEG je 12měsíční forwardový poměr ceny a zisku Tesly ve výši 57,9 výrazně před výrobci automobilů Ford s 6,31 a General Motors s 4,56.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

8 KOMENTÁŘE

 1. Itts like yyou reaad mmy mind! You appesr to know a lot about this,
  lije yoou wdote thhe book in it or something. I thonk tgat you coud doo with some ics tto drive the message home a lkttle bit, but ogher than that,
  this iss wondeerful blog. An excelklent read. I’ll definitely
  bbe back.

 2. Today, whiloe I was at work, mmy sisterr stole my iPad andd
  tested too ssee if iit can survvive a 40 foo drop,
  jst sso shhe can bee a youtube sensation. My applle ipaad is now
  broken and sshe hhas 83 views. I knmow this is totally off topic butt I had tto
  shazre it with someone!

 3. I likee the valuable informatfion youu pdovide in youir articles.

  I wipl bookmark youhr bblog annd cneck aain here frequently.
  Iaam uite certain I’ll learn a lot oof neew stuf right here!

  Goodd luckk ffor the next!

 4. Write more, thats aall I have tto say. Literally, it seems as thoough
  you relierd on the video too makme yoir point. Yoou cllearly know what youre
  taling about, why thhrow away your intelligence oon judt posting vidos too yyour site when yyou could be giving uss sometthing
  informative to read?

 5. Doees your blog have a contaft page? I’m havbing
  problems loxating itt but, I’d lile to shoot youu an e-mail.
  I’ve ggot somje recommendations for your blog youu might bee interested in hearing.
  Eiter way, grwat sijte annd I look forwad tto seeinng it
  improvbe over time.

 6. I blog quitre ofen and I really aplreciate your content.
  Thiss great article hass truuly peaked myy interest.
  I will take a notre oof you bloog and kdep checking foor nnew information aboput once
  a week. I opted in ffor yokur RSS feeed aas well.

Comments are closed.