21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Akcie Tesly po překročení očekávaných čtvrtletních dodávek prudce stoupají

Akcie společnosti Tesla (TSLA) prudce vzrostly poté, co tento gigant v oblasti elektromobilů oznámil dodávky vozidel za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání Wall Street. Společnost dodala 443 956 vozidel, čímž překonala konsensus analytiků.

Akcie Tesly vyskočily. Morgan Stanley předpovídá, že superpočítač Dojo by mohl zvýšit tržní hodnotu o 600 miliard dolarů

Tesla v pondělí posílila o 6 % poté, co Morgan Stanley řekl, že její superpočítač Dojo by mohl zvýšit tržní hodnotu výrobce elektromobilů o téměř 600 miliard dolarů. Informovaly o tom servery agentury Reuters, CNN a další.

Tesla, již nyní nejcennější výrobce automobilů na světě, zahájila výrobu superpočítače pro trénování modelů umělé inteligence (AI) pro samořídící auta v červenci. Za Dojo plánuje utratit více než 1 miliardu dolarů do příštího roku, uvádí agentura Reuters.

Tým Morgan Stanley, vedený dlouholetým analytikem společnosti Tesla Adamem Jonasem, předpověděl, že masivní nárůst hodnoty by mohl pocházet z Dojo. To podle nich potenciálně odemkne nové zdroje příjmů prostřednictvím širšího přijetí robotaxi a softwarových služeb, píše server CNN.

Dojo může otevřít nové adresné trhy, které „sahají daleko za prodej vozidel za pevnou cenu,“ napsali v neděli analytici Morgan Stanley pod vedením Adama Jonase. „Pokud může Dojo pomoci k tomu, aby auta ‚viděla‘ a ‚reagovala‘, jaké další trhy by se mohly otevřít? Představte si jakékoli zařízení s kamerou, která se rozhoduje v reálném čase na základě svého zorného pole.“

„Investoři dlouho diskutovali o tom, zda je Tesla automobilová společnost nebo technologická společnost. Věříme, že je to obojí, ale vidíme, že největší hodnotou jsou příjmy ze softwaru a služeb,“ stojí v poznámce.

Akcie Tesly od začátku roku zdvojnásobily

Makléř na Wall Street upgradoval akcie Tesly na „overweight“ z „equal-weight“ a nahradil jimi akcie Ferrari kótované v USA jako „top pick“.

Akcie Tesly se od začátku roku zdvojnásobily, ale stále jsou daleko od historického maxima 414,50 dolaru dosaženého v listopadu 2021.

Společnost Morgan Stanley zvýšila svůj 12-18měsíční cíl na akcie Tesly o 60 % na 400 USD – podle údajů LSEG nejvyšší mezi makléřskými společnostmi na Wall Street – což by podle odhadů dalo výrobci elektromobilů tržní kapitalizaci asi 1,39 bilionu dolarů.

To je asi o 76 % více než tržní hodnota Tesly ve výši asi 789 miliard dolarů, na základě pátečního uzavření akcií ve výši 248,5 dolarů. Akcie v pondělí vzrostly o 5,7 % na 262,70 USD.

Jonas očekává, že společnost Dojo přinese největší hodnotu v oblasti softwaru a služeb. Společnost Morgan Stanley zvýšila odhad tržeb za síťové služby společnosti Tesla z dřívějších 157 miliard dolarů na 335 miliard dolarů v roce 2040.

Jonas očekává, že do roku 2040 bude tato jednotka tvořit více než 60 % základních příjmů Tesly, takže se oproti roku 2030 téměř zdvojnásobí. „Tento nárůst je z velké části způsoben vznikající příležitostí, kterou vidíme v licencování flotil třetích stran, zvýšeným ARPU (průměrný měsíční příjem na uživatele),“ řekl analytik.

Podle údajů LSEG je 12měsíční forwardový poměr ceny a zisku Tesly ve výši 57,9 výrazně před výrobci automobilů Ford s 6,31 a General Motors s 4,56.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.