25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Zaměstnanci Amazonu budou na Black Friday protestovat ve 20 státech světa

Black Friday je pro pracovníky velkoobchodů jedním z nejvíce namáhavých dnů roku. Proto budou v reakci na něj protestovat zaměstnanci Amazonu ve dvaceti zemích světa včetně Velké Británie a států Evropské unie nebo Spojených států amerických. Na páteční stávce budou požadovat například zvýšení platů a zlepšení trasování nakažených koronavirem. Uvedl to server BBC a Business Insider.

Kvůli obrovským tradičním slevám zvaným Black Friday budou v pátek protestovat zaměstnanci Amazonu ve dvaceti státech světa. Kampaň zahrnuje asi 70 organizací, mezi nimi například Greenpeace, Oxam nebo Amazon Workers International. Nejvýraznější je ale koalice Make Amazon Pay, pod jejíž požadavky kladené na vedení Amazonu se podepsalo téměř 50 organizací.

„Pandemie odhalila, jak Amazon upřednostňuje zisk nad pracovníky, společností a planetou,“ uvedla koalice ve svém seznamu požadavků zveřejněném na svých webových stránkách. Mezi ně pak řadí například zvýšení výplat včetně přidání bonusů za „rizikovou práci“. Patří pod ně ale například také prodloužení nemocenské nebo zlepšení trasování koronaviru mezi zaměstnanci. Důležité je pro organizaci také zastavení přísného „sledování“ zaměstnanců při práci. Uvedl to server BBC.

„Amazon není jedinou společností se špatnou praxí, je ale v srdci nefungujícího systému, který žene vpřed nerovnosti, klimatickou změnu a rozklad demokracie,“ napsala dále koalice Make Amazon Pay. Mezi svými 25 požadavky rovněž upozorňuje, že by se měl Amazon snažit zavázat k čistým emisím do roku 2030. Pracovníci Amazonu budou v pátek protestovat jak v továrnách a skladech, tak datových centrech nebo korporátních kancelářích.

Zisk Amazonu se od začátku pandemie téměř ztrojnásobil

Společnost Amazon rovněž neziskové organizace dlouhodobě obviňují ze snah potlačit sdružování pracovníků v uniích. Například v Alabamě v USA zahájily úřady investigaci, která má určit, zda korporace neovlivňovala zaměstnance při rozhodování o založení unie.

Vedení Amazonu se k protestům pro média nevyjádřilo, uvedlo však, že v současnosti pracuje na několika požadavcích koalice Make Amazon Pay. Podle serveru BBC také přiznalo, že současná situace „není perfektní“.

Kritika míří na Amazon také proto, že podle vyšetřování nezávislé investigativní organizace ProPublica neplatil zakladatel společnosti Jeff Bezos daně z příjmu mezi roky 2006 až 2018. Jeho firma přitom od začátku pandemie dosáhla obrovského zisku, který se téměř ztrojnásobil.

Podle skupiny Make Amazon Pay by proto mohla korporace zaplatit každému ze svých 1,3 milionů zaměstnanců 690 tisíc dolarů v bonusech a stejně by zůstala stejně bohatá jako v roce 2020. Iniciativa Make Amazon Pay vznikla roku 2020 ve snaze reagovat na dění okolo světové pandemie.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.