20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Amazon bude mít od pondělí nového výkonného ředitele, Bezos se chce soustředit na jiné projekty

Po 27 letech bude mít společnost Amazon nového šéfa. Letitý zaměstnanec firmy Andy Jassy se stane novým výkonným ředitelem tohoto amerického giganta. A to v kritické době pro Amazon, který čelí rostoucí hrozbě regulačních opatření.

Svou závěrečnou zkoušku studia byznysu na Harvardu složil Andy Jassy první květnový pátek v roce 1997. V pondělí pak začal v Amazonu, aniž by věděl, jaká bude jeho práce, uvedl v rozhovoru pro technologický web Recode.

Jassy udělal silný první dojem na jednoho z nejbohatších lidí na světě a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose již brzy po jeho nástupu do firmy, píše The Guardian. Tehdy byl Amazon start-upem zabývajícím se prodejem knih. Nyní společnost zaměstnává více než 1,3 milionu lidí.

Jeff Bezos založil společnost Amazon ve své garáži 5. července 1994. Na 27. výročí firmy, tedy v pondělí, svou funkci výkonného ředitele předá o čtyři roky mladšímu Jassymu.

Právě on před lety navrhl rozšířit čistě online knihkupectví o CD a DVD. Dan Ives, analytik společnosti Wedbush Securities, popsal Jassyho pro The Guardian jako „jednoho z nejmocnějších lídrů nejen v cloudovém a technologickém sektoru, ale i ve světě podnikání“.

Jassy ve firmě vede klíčovou cloudovou divizi Amazon Web Services (AWS), která v prvních třech měsících roku 2021 přinesla tržby 13,5 miliardy dolarů. To je o 32 % více než za stejné období před rokem.

Bezos zůstane výkonným předsedou představenstva a největším akcionářem společnosti. Ustoupí ale od každodenního řízení podniku a bude mít tak více času zaměřit se na své další projekty jako je jeho společnost Blue Origin zabývající se vesmírnou turistikou či The Washington Post.

Změna vedení přichází v kritickém čase pro společnost. Ta totiž čelí rostoucí hrozbě regulačních opatření kontrolujících její dominantní postavení na trhu. Nyní je Amazon větší a cennější než kdy jindy.

Díky pandemii koronaviru společnosti značně vzrostly prodeje. V roce 2020 došlo k nárůstu o 38 % na rekordních 386 miliard dolarů. Ve Velké Británii se dokonce tržby zvýšily o 51 % na rekordních 26,5 miliard dolarů.

Společnost ovšem byla těžce kritizována za nízké platby daní a zacházení s pracovníky.

Dle dalšího analytika společnosti Wedbush Securities Michaela Pachtera budou kontroly společnosti pro Jassyho největší výzvou. „Jassy se bude muset stát mluvčím a být mužem, který svědčí před Kongresem,“ dodal.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ