18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Washington DC žaluje společnost Amazon. Viní ji z umělého zvyšování cen

Ve Washingtonu DC podal generální prokurátor Karl Racine žalobu na společnost Amazon. V úterním prohlášení jako hlavní důvod uvádí porušování antimonopolních pravidel. Dle něj totiž obchodní on-line platforma nutí prodejce, aby na jiných stránkách své zboží neprodávali levněji. Tím brání soutěži volného trhu a uměle ceny Američanům zvyšuje. Uvedl to server BBC. Amazon se proti obvinění ohradil.

Společnost Amazon vlastněná podnikatelem Jeffem Bezosem má ve Spojených státech amerických (USA) kontrolovat okolo 70 procent online prodeje. Proto její chování považuje generální prokurátor ve Washingtonu za Kolumbii Karl Racine za monopolní. „Amazon způsobuje umělý růst cen zboží na celém trhu, a to jak na své platformě, tak na stránkách konkurentů,“ uvedl žalobce. Vedení Amazonu však taková obvinění odmítá s tím, že naopak dovoluje obchodníkům určovat si ceny samostatně.

Podle tiskové zprávy Racine tvrdí, že smlouvy uzavírané s obchodníky vytváří „uměle vysoký cenový strop napříč celým online obchodním prostorem“. Společnost Amazon má totiž svým obchodníkům zakazovat prodej zboží za nižší cenu na jiných online stránkách. Platit musí také až 40procentní poplatky z ceny daného produktu. Server Al Jazeera pak přidává zjištění, že obchodníci čelí i přísné kontrole. Pokud vedení zjistilo, že ceny daného zboží na konkurenčních platformách klesly, „pohřbily“ ho na Amazonu hluboko do výsledků vyhledávání.

Žaloby na monopolní chování technologických gigantů se množí. Amazon čelil obvinění i v Evropské unii

Případné změny, které by musela společnost Amazon zavést, pokud by případ prohrála, by však platily jen pro distrikt Kolumbie. Bývá sice zvykem, že se na velké případy připravují státy společně, úterní žalobu však podal generální prokurátor Karl Racine sám. Médiím potvrdil, že věří ve schopnost a samostatnost svého úřadu. Nevyvrátil ale, že by se časem další státy k případu přidat nemohly. Žaloba je za poslední rok v USA šestým případem, kdy se proti velkým technologickým firmám státy nebo federální úředníci ohrazují.

S žalobami se musely vyrovnávat také například společnosti jako Facebook a Google. Technologický gigant Amazon pak čelil i obviněním Evropské komise a v listopadu byl nakonec obviněn. V roce 2019 rovněž v USA po tlaku politiků upustilo vedení Amazonu od smlouvy, kterou museli podepisovat noví obchodníci.

Ta jim měla zakazovat zmíněný prodej zboží s nižšími cenami na konkurenčních webech. Prokurátor Racine však poukazuje na to, že následně Amazon uvedl téměř identický dodatek, ale pod jiným názvem. Vedení Amazonu se pak ohradilo s tím, že pokud by žalobce vyhrál, musela by společnost naopak ceny zvýšit, což by šlo naopak proti principům antimonopolních zákonů.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ