26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

Washington DC žaluje společnost Amazon. Viní ji z umělého zvyšování cen

Ve Washingtonu DC podal generální prokurátor Karl Racine žalobu na společnost Amazon. V úterním prohlášení jako hlavní důvod uvádí porušování antimonopolních pravidel. Dle něj totiž obchodní on-line platforma nutí prodejce, aby na jiných stránkách své zboží neprodávali levněji. Tím brání soutěži volného trhu a uměle ceny Američanům zvyšuje. Uvedl to server BBC. Amazon se proti obvinění ohradil.

Společnost Amazon vlastněná podnikatelem Jeffem Bezosem má ve Spojených státech amerických (USA) kontrolovat okolo 70 procent online prodeje. Proto její chování považuje generální prokurátor ve Washingtonu za Kolumbii Karl Racine za monopolní. „Amazon způsobuje umělý růst cen zboží na celém trhu, a to jak na své platformě, tak na stránkách konkurentů,“ uvedl žalobce. Vedení Amazonu však taková obvinění odmítá s tím, že naopak dovoluje obchodníkům určovat si ceny samostatně.

Podle tiskové zprávy Racine tvrdí, že smlouvy uzavírané s obchodníky vytváří „uměle vysoký cenový strop napříč celým online obchodním prostorem“. Společnost Amazon má totiž svým obchodníkům zakazovat prodej zboží za nižší cenu na jiných online stránkách. Platit musí také až 40procentní poplatky z ceny daného produktu. Server Al Jazeera pak přidává zjištění, že obchodníci čelí i přísné kontrole. Pokud vedení zjistilo, že ceny daného zboží na konkurenčních platformách klesly, „pohřbily“ ho na Amazonu hluboko do výsledků vyhledávání.

Žaloby na monopolní chování technologických gigantů se množí. Amazon čelil obvinění i v Evropské unii

Případné změny, které by musela společnost Amazon zavést, pokud by případ prohrála, by však platily jen pro distrikt Kolumbie. Bývá sice zvykem, že se na velké případy připravují státy společně, úterní žalobu však podal generální prokurátor Karl Racine sám. Médiím potvrdil, že věří ve schopnost a samostatnost svého úřadu. Nevyvrátil ale, že by se časem další státy k případu přidat nemohly. Žaloba je za poslední rok v USA šestým případem, kdy se proti velkým technologickým firmám státy nebo federální úředníci ohrazují.

S žalobami se musely vyrovnávat také například společnosti jako Facebook a Google. Technologický gigant Amazon pak čelil i obviněním Evropské komise a v listopadu byl nakonec obviněn. V roce 2019 rovněž v USA po tlaku politiků upustilo vedení Amazonu od smlouvy, kterou museli podepisovat noví obchodníci.

Ta jim měla zakazovat zmíněný prodej zboží s nižšími cenami na konkurenčních webech. Prokurátor Racine však poukazuje na to, že následně Amazon uvedl téměř identický dodatek, ale pod jiným názvem. Vedení Amazonu se pak ohradilo s tím, že pokud by žalobce vyhrál, musela by společnost naopak ceny zvýšit, což by šlo naopak proti principům antimonopolních zákonů.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.