18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Británie po brexitu reformuje finance. Ruší zatěžující pravidla EU

Británie v pátek stanovila 30 opatření k přepracování finančního sektoru. Patří mezi ně zrušení zatěžujících pravidel EU, které podle vlády odblokuje investice a udrží Londýn jako jedno z nejkonkurenceschopnějších finančních center na světě. Informovala o tom agentura Reuters či server Politico.

Reformy se zaměřují na dva soubory pravidel, které Británie zavedla v důsledku finanční krize před více než deseti lety. Tehdy vláda musela zachraňovat podkapitalizované banky, zatímco bylo potrestáno jen několik jednotlivých bankéřů. Bankéři by do budoucna měli být odpovědní za svá rozhodnutí.

Po velkém lobbování bank by mělo dojít i ke zmírnění kapitálových požadavků pro menší věřitele. Mezi další již oznámené reformy patří zrušení stropu pro bonusy bankéřů a uvolnění kapitálových pravidel pro pojišťovny.

„Edinburské reformy využívají našich svobod po brexitu, aby vytvořily agilní a domácí regulační režim, který funguje v zájmu Britů a našich podniků,“ řekl podle serveru Politico britský kancléř Jeremy Hunt.

Brexit odřízl Londýn od EU, teď může mít svá vlastní pravidla

Brexit do značné míry odřízl Londýn od Evropské unie. To vyvolalo tlak na vládu, aby zmírnila pravidla poté, co Amsterdam předběhl Londýn a stal se největším evropským centrem obchodování s akciemi.

Odchod z Evropské unie umožňuje Británii sepsat si vlastní pravidla. Ale jelikož je hostitelem mnoha mezinárodních bank, nemá příliš prostoru k tomu, aby se radikálně odchýlila od mezinárodních norem.

„Vládní přístup k reformě regulačního prostředí finančních služeb uznává a chrání základy, na nichž je postaven úspěch Spojeného království jako centra finančních služeb: agilita, trvale vysoké regulační standardy a otevřenost,“ uvedlo ministerstvo financí v prohlášení.

Britský ministr financí Jeremy Hunt formálně představí plány na setkání s představiteli finančního sektoru v Edinburghu.

Velký třesk

Navrhovaná revize je nazývána „Edinburghské reformy“. Také se jí přezdívá „Velký třesk 2.0“, což je odkaz na přepracování obchodování s akciemi v 80. letech. Důraz se však přesunul na revizi a ladění pravidel, přičemž mají zůstat v souladu s globálními standardy. Nemělo by tedy jít o nějaké hromadné odstraňování předpisů, píše agentura Reuters.

Dávka plánovaných reforem zahrnuje revizi pravidel sekuritizace a krátkého prodeje, přepracování prospektů vydávaných společnostmi při jejich kotaci a plán na zrušení a reformu pravidel, která byla zavedena, když byla Británie v EU.

Mezi další plány patří konzultace v nadcházejících týdnech o digitální měně centrální banky. To je projekt, o který se jako ministr financí zajímal premiér Rishi Sunak. Uskuteční se také konzultace o regulaci sestavovatelů hodnocení environmentálních, sociálních a správních dopadů (ESG) společnosti.

EU aktualizuje svá vlastní finanční pravidla, aby snížila zbývající závislost na Londýně, a má náskok v oblastech, jako jsou kryptoaktiva.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ