Čína ponechá dočasná antidumpingová cla na dovoz vína z Austrálie po dobu až čtyř měsíců. Za zvláštních okolností by jejich trvání mohla prodloužit na devět měsíců. Ve čtvrtek to dle agentury Reuters uvedlo ministerstvo obchodu.
Minulý týden Čína uvedla, že od 28. listopadu uvalí na víno z Austrálie cla ve výši 107,1% až 212,1%. Jedná se o následek zhoršujících se vztahů mezi zeměmi.
Čína je největším exportním trhem australského vína. V posledním finančním roce, který skončil letos v září, tvořila samotná pevninská Čína 39% celkového vývozu vína z Austrálie podle hodnoty, uvedla to společnost Wine Australia, obchodní organizace podporovaná vládou.
Čínské ministerstvo obchodu minulý pátek oznámilo, že rozhodnutí bylo učiněno po zjištění předběžných důkazů o dumpingu. Australští představitelé ale proti tomuto kroku hořce protestovali. Dle nich Čína nebyla schopna poskytnout důkazy a zavedení dočasných antidumpingových opatření se zřejmě týká diplomatických křivd, a nikoli jednání vinařů.
Napětí vyvstalo poté, co Austrálie požádala o vyšetřování původu pandemie koronaviru. K další eskalaci pak potom, co předseda vlády Scott Morrison požadoval od Pekingu omluvu za Tweet obsahující falešnou fotku australského vojáka držícího nůž na krku afghánského dítěte.
Rozhodnutí Pekingu nutí vinaře z Austrálie hledat nové kupce po celém světě. Dle Tonyho Battaglene, generálního ředitele Australian Grape and Wine, ohrozila cla obchod s pevninskou Čínou. Po oznámení se podle Battaglene musely některé kontejnerové lodě, které byly na cestě do pevninské Číny, obrátit zpět do Austrálie. Objednávky se dle něj ruší a pozastavují. Nikdo není ochoten akceptovat další dovozní cla. „Trh bude pro nás v zásadě uzavřen,“ dodává pro CNN.
Battaglene spolupracuje s přibližně 800 producenty vína v Austrálii, kteří vybudovali své podniky na exportu do Číny a nyní nemají žádný záložní plán.
Přední australský vinař Treasury Wine Estates v pondělí oznámil, že začne přesměrovávat své zásilky z Číny na jiné trhy, jako jsou USA, Evropa a další asijské země.