8 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Japonské akcie dosahují rekordních hodnot. Je teď ten správný čas investovat?

Japonské akcie dosáhly nebývalého maxima a index Nikkei 225 překonal své předchozí rekordní maximum z prosince 1989. Tento prudký růst hlavního indexu japonského akciového trhu byl podpořen rokem soustavného růstu, mírnou inflací a podpůrnou politikou centrální banky.

Airbus vyplatí zvláštní dividendu, loňský rok byl silný na objednávky

Společnost Airbus ve čtvrtek po zveřejnění výsledků za rok 2023, podpořených oživením poptávky po proudových letadlech a navzdory novému poplatku ve výši 200 milionů eur v problémové vesmírné divizi, plánuje zvláštní dividendu.

Akcionáři dali zelenou fúzi Fiat Chrysler s PSA v hodnotě 52 miliard dolarů

Automobilky Fiat Chrysler (FCA) a Peugeot S.A. (PSA) v pondělí uvedly, že akcionáři dali zelenou fúzi v hodnotě 52 miliard dolarů. Cílem je vytvořit čtvrtého největšího výrobce automobilů na světě. Nová společnost ponese název Stellantis. Akcie se začnou obchodovat během dvou týdnů. Informovala o tom agentura Reuters.

Italsko-americká společnost FCA a její francouzský konkurent PSA se na fúzi dohodly již na konci roku 2019. Od té doby pracovaly na detailech a schválení. Evropská komise schválila spojení automobilek minulý měsíc. Na dvou samostatných virtuálních valných hromadách, které se konaly v pondělí, se pro spojení společností vyslovilo přes 99% akcionářů.

Pod Stellantis bude spadat 14 značek od Fiatu, Maserati, Jeep, Dodge po Peugeot, Citroën a Opel. Společnost bude zaměstnávat kolem 400 000 lidí a její sídlo bude ležet v Nizozemsku. Roční produkce by měla být přibližně 8 milionů vozidel a tržby by se měly pohybovat přes 165 miliard eur. Ani FCA ani PSA však nemají silné zastoupení v Číně, která je největším automobilovým trhem na světě.

FCA a PSA očekávají, že fúzi dokončí 16. ledna.

Logo Stellantis
Nová společnost ponese název Stellantis.

„Jsme na tuto fúzi připraveni,“ řekl generální ředitel společnosti PSA a budoucí generální ředitel společnosti Stellantis Carlos Tavares.

Tavares bude nyní muset řešit nadbytečnou kapacitu a stejně jako konkurence se soustředit na výrobu ekologicky šetrnějších vozidel. Společnosti se ovšem zavázaly, že neuzavřou žádné závody. Ředitel FCA Mike Manley povede klíčové severoamerické operace společnosti Stellantis.

Akcie společnosti Stellantis se začnou obchodovat na burzách v Miláně a Paříži 18. ledna a v New Yorku následující den, uvedly tyto dvě automobilky ve společném prohlášení.

FCA uvedla, že vyplatí svým akcionářům plánovanou dividendu 2,9 miliardy eur, a to co nejdříve po dokončení fúze.

Obě dvě společnosti byly pandemií těžce zasaženy. Prodeje vozidel PSA klesly za 11 měsíců do listopadu o 30 procent. Společnost Fiat Chrysler prodala za devět měsíců do září, což je poslední sledované období, o 30% méně osobních a nákladních vozidel.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.