18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Ceny piva v Praze rostou. Může za to změna DPH

Po Novém roce se některé pražské restaurace rozhodly zvýšit ceny točeného piva. Tento krok je reakcí na změnu DPH, kterou vládní balíček přesunul ze zrušené sazby deset procent do základní 21procentní sazby.

Informace o zvýšení cen vyplývají z ceníků jednotlivých podniků.

Většina restaurací již upravovala své ceny v loňském roce na podzim, kdy došlo také ke zdražení ze strany pivovarů. Zejména v centru Prahy nyní návštěvníci zaplatí za půllitr točeného 12stupňového piva v některých podnicích více než 70 Kč. Další podniky se k této cenové hranici blíží.

Až o 8 Kč za Plzeň více

Podle dat společnosti Dotykačka, která analyzuje data z pokladních systémů, prodávaly pražské restaurace v červenci loňského roku půllitr dvanáctistupňového piva v průměru za 64,30 Kč. O rok dříve, v roce 2022, to bylo 58,80 Kč.

Některé pražské podniky, které se rozhodly zvýšit ceny v prvním lednovém týdnu, nyní účtují za půllitr Plzeňského Prazdroje o tři nebo čtyři koruny více než v prosinci. Například jeden z podniků na Národní třídě zvýšil cenu o osm korun na 76 Kč za půllitr.

Luboš Kastner, který se v Asociaci malých a středních podniků zabývá gastronomií, ČTK sdělil, že řada podniků již ceny měnila loni v listopadu nebo začátkem prosince. Upozornil také na to, že situace se liší mezi podniky v Praze a v jiných městech nebo menších obcích. Podle Kastnera si některé podniky v hlavním městě nebo třeba i v Brně mohly dovolit zdražit tak, aby promítly celé zvýšení DPH do cen. „Dále od Prahy a Brna se to přenáší postupně a vyčkávají, co se bude dít,“ dodal Kastner.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ