25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

ČEZ a Innogy snižují od ledna ceny energií i neaktivním zákazníkům

Energetické giganty ČEZ a Innogy oznámily, že v příštím roce sníží ceny energií všem svým zákazníkům, kteří dosud mají z minulosti fixované tarify nad úrovní současného vládního stropu. Tento krok přijde jako reakce na energetickou krizi, která vystřelila ceny energií na extrémní úrovně.

V Česku platí po celý letošní rok cenový strop na elektřinu a plyn. Odběratelé maximálně platí šest tisíc korun za jednu megawatthodinu elektřiny včetně DPH a tři tisíce korun za jednu megawatthodinu plynu. Toto maximum platí pro všechny obyvatele tuzemska bez ohledu na to, jestli mají uzavřené smlouvy s cenami nad tímto stropem.

Problém ale nastane příští rok, kdy cenové stropy platit nebudou. Lidi s fixací vyšší než vládní strop by mohly platit o několik tisíců více. Firmy se jim snažily během roku pomoct, a tak těmto odběratelům nabízely jiné výhodnější tarify.

Například ČEZ, který měl na začátku roku 160 tisíc takových zákazníků, jich má nyní 45 tisíc. Na úrovni současného zastropování nakonec ale nechá i čtyři desítky tisíc nereagujících.

Podobně postupovalo i Innogy, z jejichž 200 tisíc odběratelů nad cenovým stropem na výhodnější tarify přešla většina. „Nakonec jsme se rozhodli snížit ceny i neaktivním zákazníkům, právě na úroveň cenových stropů. Energetická krize vystřelila ceny energií na extrémní úrovně a aktuální klesající nákupní ceny nám umožní snížit ceny i těmto zákazníkům. Tuto pomoc vnímáme jako poslední reakci na energetickou krizi,cituje ČT24 ředitele maloobchodu Innogy Davida Konvalina.

Tento krok obou energetických společností je významným gestem vůči zákazníkům, kteří by jinak mohli čelit výraznému nárůstu cen energií v příštím roce.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ