Více
  19.9 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Čína hospodářsky předběhne USA v roce 2028, stane se tak největší světovou ekonomikou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čína hospodářsky předběhne USA a stane se tak největší ekonomikou světa již v roce 2028. Díky pandemii covid-19 se tak stane o pět let dříve, než se v minulosti odhadovalo. Uvedlo to dle agentury Reuters britské Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR).

  Čína totiž dle CEBR obratně zvládla pandemii. Zavedla brzy přísný lockdown a její hospodářství tak poroste rychleji než USA.

  „Na nějakou dobu byl zastřešujícím tématem globální ekonomiky boj o ekonomickou a měkkou moc (tzv. soft power) mezi USA a Čínou. Pandemie covid-19 a odpovídající ekonomický dopad rozhodně podpořily toto soupeření ve prospěch Číny,“ uvedlo Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR) ve výroční zprávě zveřejněné v sobotu.

  Chinese economy can 'endure' trade war, says Beijing economist - Nikkei Asia

  Dle odhadů by měl být průměrný hospodářský růst Číny v letech 2021-25 5,7 % ročně. Oproti tomu v letech 2026-30 by mělo dojít ke zpomalení na 4,5%.

  Čínská ekonomika poroste mezi lety 2021 až 2025 ročně o 5,7 procenta. 

  Ve Spojených státech, kde by mohlo dojít k oživení po pandemii v roce 2021, by se hospodářský růst měl zpomalit na 1,9% ročně v letech 2022-24 a poté by se růst měl snížil ještě na 1,6%.

  Dle prognózy by Japonsko mělo zůstat třetí největší světovou ekonomikou až do počátku 30. let 21. století. Poté by ho měla předstihnout Indie, a Německo se dostat ze čtvrtého na páté místo.

  V současné době je na pátém místě Spojené Království. To dle CEBRu spadne v roce 2024 na šesté místo. Navzdory odchodu z jednotného trhu EU se však předpovídá, že bude mít do roku 2035 o 23% vyšší HDP než Francie.

  CEBR také uvádí, že v roce 2020 představovaly evropské země 19% produkce v první desítce světových ekonomik. Do roku 2035 tento podíl ale poklesne na 12%.

  Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu rovněž uvedlo, že dopad pandemie na globální ekonomiku se pravděpodobně projeví vyšší inflací, nikoli pomalejším růstem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama