25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Dodávky ropovodem Družba byly pozastaveny. Důvodem je zásah elektrárny ruskou raketou

Dodávky ropy do části východní a střední Evropy prostřednictvím úseku ropovodu Družba byly dočasně pozastaveny. Uvádí to provozovatelé ropovodů v Maďarsku a na Slovensku. Informovala o tom agentura Reuters či Euronews.

Rozsah narušení nebyl okamžitě jasný a nastal souběžně s explozí ve vesnici ve východním Polsku poblíž ukrajinských hranic. Ta připravila o život dvě osoby a vyvolala poplach mezi zeměmi NATO.

Maďarský MOL uvedl, že jeho ukrajinský partner společnosti řekl, že ruská raketa zasáhla elektrárnu blízko běloruských hranic. Ta dodává elektřinu pro čerpací stanici ropovodu, což vedlo k zastavení provozu. Slovenský Transpetrol pozastavení také potvrdil s odkazem na „technické důvody na ukrajinské straně“, ale raketový úder neupřesnil, uvádí server Euronews.

Síť ropovodu Družba vede z Ruska a rozděluje se v Bělorusku. Jižní větev směřuje na Ukrajinu, kde se znovu rozděluje a zásobuje několik zemí východní a střední Evropy. Ty jsou na této ropě závislé, včetně rafinérií ve vnitrozemském Maďarsku, na Slovensku a v České republice.

„Důvod zastavení dodávek zatím ukrajinská strana oficiálně nepotvrdila,“ uvedl Transpetrol v prohlášení. Zároveň očekává, že do středy bude mít o příčině odstávky více informací.

Orbán svolává Radu obrany

Český provozovatel ropovodů MERO zatím nepozoroval narušení toku ropy tratí Družba, uvedla v úterý mluvčí. Polský provozovatel ropovodu PERN v úterý pozdě večer uvedl, že ropa normálně proudí polským úsekem tratě.

Maďarský premiér Viktor Orbán svolal na úterý zasedání Rady obrany poté, co byly dodávky pozastaveny, řekl Orbánův tiskový šéf státní tiskové agentuře MTI.

Ruskému státnímu monopolu na ropovodu Transněft Ukrajina oznámila, že dodávky ropy do Maďarska přes jižní větev ropovodu Družba jsou dočasně pozastaveny, citovala agentura RIA Transněfť.

„Ukrajinská strana nás informovala, že pozastavila čerpání (ropy) směrem na Fenyeslitke (v Maďarsku) kvůli poklesu napětí,“ citovala agentura RIA v úterý poradce prezidenta Transněftu Igora Dyomina.

Společnost UkrTransNafta, která provozuje ukrajinskou část Družby, nebyla okamžitě k dispozici k vyjádření.

Ceny ropy vyskočily

Rezervy MOL jsou dostatečné k zajištění nepřetržitých dodávek v Maďarsku, dokud se situace nevyřeší, uvedla v prohlášení společnost.

Ceny ropy po zprávách vyskočily. Futures na ropu Brent vzrostly o 72 centů a ustálily se na 93,86 dolaru za barel. Americká ropa West Texas Intermediate vzrostla o 1,05 dolaru na 86,92 dolaru, informuje agentura Reuters.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) již popáté od dubna snížila svou prognózu růstu globální poptávky po ropě pro rok 2022 s odkazem na rostoucí ekonomické problémy včetně vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.