Obchod mezi USA a Čínou loni dosáhl rekordního maxima, přestože už několik let mezi oběma ekonomikami zuří obchodní válka a v posledních dnech mezi nimi povadly diplomatické vztahy kvůli čínskému špionážnímu balonu nad americkým kontinentem. Informovala o tom britská televize BBC a americký protějšek CNN.
Dovoz a vývoz mezi Spojenými státy a Čínou podle BBC News minulý rok dosáhl 690,6 miliardy dolarů. Americký import z Číny loni vzrostl na 536, 8 miliardy dolarů díky větší mu zájmu o zboží vyrobené v zemi, včetně hraček a smartphonů.
Americký export do Číny ve stejném období vzrostl na 153,8 miliardy dolarů. Údaje, které vypovídají o trvající závislosti USA na čínském zboží, zveřejnil americký Úřad pro ekonomickou analýzu.
US-China trade hits record high despite rising tensions https://t.co/lUloTygong
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 8, 2023
Obě mocnosti se přitom už několik let nacházejí v obchodní válce. „Myslím si, že to je důležitý ukazatel obtížnosti skutečného odloučení,“ řekla zakladatelka společnosti Asian Trade Centre Deborah Elms.
„I kdyby se vlády, ekonomika a spotřebitelé chtěli oddělit, ekonomika v rozděleném světě komplikuje dodávky produktů za cenu, kterou jsou firmy a spotřebitelé ochotni zaplatit,“ domnívá se Elms.
Situaci nemění ani skutečnost, že k těmto číslům přispěly i rostoucí životní náklady. „Dodavatelské řetězce jsou lepkavé, zvláště ty spojené s Čínou,“ cituje CNN hlavního ekonoma Economist Intelligence Unit Nicka Marroa.
Události posledních dní
Vláda USA usilovně pracuje na zbavení se závislosti amerického dodavatelského řetězce na Číně. Většina firem se však podle něj nakonec stará hlavně o včasné a efektivní dodání svých produktů spotřebitelům.
Obchodní opatření namířená proti Číně zavedl už v roce 2018 bývalý americký prezident Donald Trump. Na čínské zboží v hodnotě větší než 300 miliard dolarů uvalil cla.
Čína reagovala zavedením dovozních poplatků na americké zboží v hodnotě asi 100 miliard dolarů. Tato opatření zůstala v platnosti více než dva roky po zvolení současného prezidenta USA Joe Bidena.
V posledních měsících a dnech vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami ještě ochably. Washington klade důraz na zpomalení čínského vojenství prostřednictvím zákazu dodávek technologií potřebných k výrobě čipů.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken před pár dny oznámil odložení plánované cesty do Pekingu. V hlavním městě komunistického státu měl jednat s politiky a prezidentem Si Ťin-pchingem o covidu-19 a bezpečnosti Tchaj-wanu.
Pentagon totiž Čínu kvůli balonu nad americkým kontinentem obviňuje ze špionáže, Peking to ale hlasitě odmítá a ohání se vyjádřeními o civilním objektu vychýleného z kurzu. Kvůli jeho sestřelení zuří a požaduje, aby americká strana trosky vrátila.