Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.
Program, který se stane klíčovou součástí české energetiky, bude hrát roli v přechodu na nízkoemisní a vysoce účinné zdroje.
Evropská komise v pondělí oznámila, že schválila program státní podpory pro modernizaci českých tepláren v hodnotě 3,2 miliardy eur. To je přibližně 75 miliard korun. Podpora je určena na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET). Pomůže České republice splnit cíle Národního energeticko-klimatického plánu a Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Program by měl být v platnosti do konce roku 2025.
„Příjemci podpory mohou být provozovatelé nových nebo modernizovaných zařízení na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny v České republice, kteří splní definici vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny podle směrnice o energetické účinnosti,“ uvedla Evropská komise. Podpora nebude dostupná pro projekty využívající pevná fosilní paliva, naftu a ropu. Očekává se, že tento režim podpory povede ke snížení emisí CO2 přibližně o 93 milionů tun ročně.
Povolení poskytnout podporu na přechod tepláren a elektráren z uhlí na plyn ve výši až 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) dostal konečně český stát od Evropské komise.
— Konec uhli – Nova energie (@NovaUhli) May 27, 2024
Konec uhlí to urychlí.https://t.co/sVmbwFlIK4
Ekologičtější i dostupnější, slibuje ministr průmyslu a obchodu
Schválení státní podpory je zásadním krokem pro transformaci českého teplárenství. To se od roku 2020 intenzivně snaží odstoupit od uhlí a přejít na nízkoemisní paliva. „Tato podpora má přispět ke splnění environmentálních cílů prostřednictvím efektivního využívání zdrojů energie. Má pomoci zvýšit energetickou účinnost a zredukovat množství oxidu uhličitého,“ uvedl diplomatický zdroj.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvedlo, že peníze z programu budou využity hlavně na modernizaci teplárenství. Musí postupně přejít od uhlí k plynu, biomase a dalším méně emisně náročným surovinám. „Zároveň to přispěje k našemu úsilí zajistit domácnostem a firmám dostatek dodávek elektřiny i tepla za dostupné ceny a k ekologičtější energetice,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Vyrovnávání sezónních výkyvů
Očekává se, že do roku 2030 bude v těchto zařízeních výkon až kolem tří gigawattů. A to především v zimních měsících, kdy je vyšší poptávka po energiích a zároveň nižší výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. „Tento provozní model bude přispívat k vyrovnávání sezonních výkyvů ve výrobě elektřiny,“ vysvětlil René Neděla, vrchní ředitel sekce energetiky MPO. Model státní podpory, který Česku umožní překlenout nepříjemné období minimálně do roku 2030, počítá také s posílením ochoty bank financovat výstavbu těchto zařízení.
Vedle výše zmíněných až 3000 MW paroplynových tepláren je součástí plánů MPO dalších až 1000 megawattů výkonu malých kogenerací s plynovými motory s výkonem od jednotek kilowattů do jednotek megawattů. Tyto malé zdroje se zaměří na sídlištní teplárny, malá města, nemocnice, hotely nebo penziony.
Podle sdružení COGEN Czech, které sdružuje nejvýznamnější dodavatele kogenerací, je nynější notifikace určena pro zdroje uvedené do provozu do konce roku 2025. „Nelze však usnout na vavřínech, je třeba co nejdříve začít proces notifikace pro podporu nových zdrojů v letech 2026 až 2030,“ řekl Martin Václavek, předseda rady COGEN Czech.