Američtí spotřebitelé se mohou v důsledku cel navrhovaných prezidentem Donaldem Trumpem připravit na zdražování, upozorňuje Federální rezervní systém (Fed). Zápis z jeho nedávného zasedání vyjadřuje obavy z možných ekonomických dopadů cel a zároveň poukazuje na hrozbu inflace.
Ze zápisu zveřejněného ve středu vyplývá, že členové Fedu se obávají, že Trumpova politika může „brzdit proces dezinflace“. Firmy z různých regionů, které s Fedem komunikovaly, naznačily, že zvýšené náklady na dovoz by pravděpodobně přenesly na spotřebitele. Situaci navíc komplikuje kritika prezidenta Trumpa na adresu Fedu, především ohledně načasování případného snižování úrokových sazeb.
„Několik účastníků poznamenalo, že v nadcházejícím období může být obzvláště složité rozlišit mezi trvalými změnami inflace a dočasnějšími vlivy nových vládních opatření,“ stojí v dokumentu. Právě proto zůstaly úrokové sazby v současném rozpětí 4,25 procent až 4,5 procent. Fed totiž zatím nevidí dostatečný posun ve vývoji cen ani ve stabilitě hospodářské politiky.
The Fed is not happy with Trump since the inflation rate was under control until Tariffs were introduced. #BabyDoge #Bitcoin pic.twitter.com/oBCGwvpvBv
— Paris78 (@Paris781658012) February 19, 2025
Obezřetný přístup Fedu ke snižování sazeb
Fed zdůvodňuje svou zdrženlivost ohledně snižování úrokových sazeb především přetrvávající nejistotou, kterou do ekonomiky vnášejí Trumpova obchodní politika a další kroky jeho administrativy. Vzhledem k trvale vysokým cenám a dosud pomalému poklesu inflace se členové Fedu shodují, že je nutné vyčkat, zda se podaří dosáhnout jasnějšího pokroku v omezování růstu cen.
Aktuální nejistotu zvyšují Trumpovy snahy o přetvoření světového obchodu zaváděním nových cel, ale také jeho plánované změny v daňové oblasti a regulačních předpisech. Poslední kroky, jako zvýšení cel na dovoz z Číny či reciproční cla na další obchodní partnery, vyvolávají u Fedu obavy, že by mohly narušit stabilitu a brzdit proces dezinflace. Zvláštní pozornost vyvolala také možná souvislost mezi cly a „masovými deportacemi“, které jsou dle zápisu Fedu další potenciální hrozbou pro ekonomickou stabilitu.
Představitelé centrální banky jsou podle všeho rozhodnuti udržet si nezávislost a dál vyčkávat na dostatečně přesvědčivé ukazatele o zpomalující inflaci. Předseda Fedu Jerome Powell zdůraznil, že Fed se řídí především ekonomickými daty a v otázce snižování sazeb „nechce spěchat“, dokud nebude jasné, jak se Trumpova hospodářská politika projeví na výkonu a stabilitě americké ekonomiky.