25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Společnost Mastercard v USA zakázala nákupy konopí pomocí svých debetních karet

Mastercard požaduje, aby americké obchody s konopím přestaly přijímat debetní karty. Uvedla, že společnosti zabývající se finančními platbami musí přestat umožňovat americkým zákazníkům nakupovat legální marihuanu v obchodech pomocí jejích debetních karet.

Indickému premiérovi Modimu někdo hacknul Twitter. Tvrdil, že Indům rozdá bitcoin

Na twitterový účet indického premiéra Narendra Modiho se v neděli dostal hacker. Využil příležitosti k tomu, aby sdílel příspěvek o bitcoinu. Oznamoval v něm, že Indie oficiálně přijala bitcoin za zákonnou měnu a plánuje ho rozdat svým obyvatelům. K tweetu byl nejspíše připojený nebezpečný odkaz. Uvedl to server BBC a CNN.

Indickému premiéru Narendru Modimu se na twitterový účet už podruhé dostal hacker. Na jeho profilu sdílel příspěvek týkající se bitcoinu. Oznamoval v něm Indům, že země přijala kryptoměnu jako oficiální zákonné platidlo.

Přislíbil rovněž, že jim stát bitcoiny následně rozdá. K příspěvku byl připojený nejspíše nebezpečný odkaz. Premiérův úřad tweet okamžitě odstranil a oznámil, že byl Modiho účet na krátkou dobu zkomprimovaný.

Dosah hacknutí byl však o to větší, jelikož indický premiér má na Twitteru přes 70 milionů sledujících. Ze světových lídrů má tedy nejvíce fanoušků. „Na záležitost jsme upozornili vedení Twitteru, které účet okamžitě zajistilo. Za dobu, kdy byl účet komprimovaný, však musí být všechny premiérovy sdílené příspěvky ignorovány,“ oznámila kancelář indického premiéra k nedělnímu incidentu.

Původní znění hacknutého příspěvku a jeho screenshoty však už sdíleli další uživatelé Twitteru. Někteří před ním varovali, jiní se mu ale smáli a kriticky poukazovali na špatné zajištění premiérova účtu. Uvedl to server CNN Business.

Mluvčí Twitteru pak uvedla, že se sociální síť snažila co nejrychleji udělat vše proto, aby příspěvek stáhla. Následná investigace rovněž neodhalila známky napadení jakéhokoli dalšího účtu.

O bitcoinu si Modi myslí, že kazí indickou mládež

Účet indického premiéra byl v minulosti už jednou komprimován. V září minulého roku požadovali hackeři v několika tweetech po jeho sledovatelích, aby darovali peníze ve formě kryptoměn Indickému národnímu pomocnému fondu.

Indie přitom v současnosti připravuje zákon, který má zakročit proti rostoucímu trhu s kryptoměnami. Návrh zákona by měl tamní parlament dostat na stůl tento měsíc. Premiér Modi rovněž v minulosti uvedl, že by kryptoměny mohly „zkazit naši mládež“.

Indie však není jediným státem, který se musel s podobným problémem vypořádat. V červenci roku 2020 byly rovněž napadeny účty několika politiků i známých osobností ve Spojených státech amerických.

S hackery se musel potýkat tehdejší kandidát na prezidenta Joe Biden, bývalý americký prezident Barack Obama nebo šéf Tesly Elon Musk. Za útok byli tehdy zodpovědní a odsouzení dva teenageři a jeden dvaadvacetiletý mladík. Skrz přístup k hacknutým účtům se po sledovatelích snažili získat trikem peníze.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.