Inflace ve Spojených státech zrychlila. Trumpova administrativa tvrdí, že cla přinesou růst domácí výroby. Ekonomové ale varují, že ceny porostou dál. Fed zůstává opatrný a trh nervózní.
Inflace v USA v červnu poskočila na 2,7 % meziročně. Meziměsíčně se ceny zvedly o 0,3 %, tedy víc, než analytici čekali. Podle ekonomů začíná do spotřebitelských cen prosakovat dopad Trumpových cel. Zdražují hlavně spotřební zboží, na které cla dopadají nejvíc.
Nárůst cen se projevil hlavně u domácích spotřebičů, oblečení nebo nábytku. „Ceny rostou zejména u zboží, které se dováží. U domácí produkce je tempo pomalejší,“ uvedl Samuel Tombs z Pantheon Macroeconomics. V červnu vzrostly například ceny kávy o 2,2 %, citrusů o 2,3 % a hraček o 1,8 %.
Trh reaguje opatrně
Zpráva o inflaci mírně rozhýbala trhy. Výnosy z desetiletých i dvouletých dluhopisů stouply o 5 bazických bodů. Investoři čekají, co dál udělá Fed. Jeho další zasedání proběhne 30. července a zatím se neočekává, že by sáhl ke snížení sazeb. Výnosová křivka ale odráží rostoucí nejistotu.
Fed snižování sazeb zatím odkládá. Podle červnových zápisů někteří jeho členové připustili možnost snížení sazeb už v létě, ale většina zůstává opatrná kvůli dopadům cel. „Nejsme si jistí, kam až cla půjdou. To ztěžuje jakékoliv rozhodnutí,“ komentoval situaci Christopher Brigati ze SWBC.
Tariff inflation arrives https://t.co/0eDPYruzna | opinion
— Financial Times (@FT) July 16, 2025
Cla zůstávají předmětem jednání
Trump vyjednává o clech s více státy a zatím oznámil například dohodu s Indonésií, která má platit 19% clo. Některé firmy zatím zvyšování cen oddalovaly díky zásobám, ale to se mění. Výrobci aut už začínají ceny zvedat. „Tohle je teprve začátek,“ varuje Bradley Saunders z Capital Economics.
Investoři ztrácejí jistotu
Výnosy z amerických státních dluhopisů jsou podle Deutsche Bank historicky nízké. Nominalizované návratnosti u desetiletých dluhopisů se pohybují kolem 4 %, ale reálně to může být i jen 2 %. „Zlatý věk dluhopisů je pryč,“ konstatuje Scott DiMaggio z AllianceBernstein.
Trumpova celní politika tak tlačí na inflaci, trhy i centrální banku. Fed se snaží vyčkat, firmy se začínají přizpůsobovat — a spotřebitelé mezitím platí víc.