21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Japonsko se otevírá turistům. Chybí však personál, letiště připomíná město duchů

Japonsko tento týden otevírá své brány návštěvníkům po více než dvou letech pandemické izolace. Naděje na turistický boom však čelí problémům. Obchody jsou zavřené a v pohostinství chybí personál. Informovala o tom agentura Reuters či server Japan Guide.

Od úterý Japonsko obnoví bezvízový styk s desítkami zemí a ukončí některé z nejpřísnějších hraničních kontrol na světě. Premiér Fumio Kishida počítá s tím, že cestovní ruch pomůže oživit ekonomiku a sklidí určité výhody z poklesu jenu na 24leté minimum.

Do Japonska zatím v roce 2022 dorazilo jen něco málo přes půl milionu návštěvníků, ve srovnání s rekordními 31,8 milionu v roce 2019. Vláda měla cíl 40 milionů v roce 2020 načasovaný zároveň s letními olympijskými hrami. Vše překazila pandemie.

Kishida minulý týden uvedl, že cílem vlády je přilákat 5 bilionů jenů v ročních útratách turistů. Ale tento cíl může být příliš ambiciózní pro sektor, který během pandemie atrofoval. Zaměstnanost v hotelech se mezi lety 2019 a 2021 podle vládních údajů propadla o 22 %.

Výdaje zahraničních návštěvníků dosáhnou do roku 2023 pouze 2,1 bilionu jenů. Do roku 2025 nepřekročí úroveň před covidem, napsal ve zprávě ekonom Nomura Research Institute Takahide Kiuchi.

Vlajkový dopravce Japan Airlines zaznamenal od oznámení o uvolnění hranic trojnásobek příchozích rezervací, řekl podle agentury Reuters minulý týden prezident Yuji Akasaka. Přesto se poptávka po mezinárodním cestování plně zotaví až kolem roku 2025, dodal.

Letiště připomíná město duchů

Letiště Narita, největší japonské mezinárodní letiště asi 70 kilometrů od Tokia, zůstává až děsivě tiché. Zhruba polovina z jeho 260 obchodů a restaurací je uzavřena. „Je to jako napůl město duchů,“ řekla 70letá Maria Satherley z Nového Zélandu a ukazuje na odletovou plochu Terminálu 1.

Satherley, jejíž syn žije na severním ostrově Hokkaido, uvedla, že by se ráda se svou vnučkou vrátila letos v zimě. Pravděpodobně to však neudělá, protože dítě je příliš malé na to, aby bylo očkováno. Očkování je nezbytný předpoklad pro vstup turistů do Japonska.

Společnost Amina Collection uzavřela své tři obchody se suvenýry na letišti Narita. Je nepravděpodobné, že je znovu otevře dříve než na jaře příštího roku, řekl prezident Sawato Shindo. Zaměstnance a zásoby z letiště firma přerozdělila na jiná místa ve svém řetězci 120 obchodů po Japonsku. Během pandemie se znovu zaměřila na domácí cestovní ruch.

„Nemyslím si, že dojde k náhlému návratu k předpandemické situaci,“ řekl Shindo. „Omezení jsou ve srovnání s jinými zeměmi stále dost přísná.“

Podmínky vstupu do Japonska

Od 11. října budou podle serveru Japan Guide moci cestovatelé vstupovat do Japonska téměř jako před pandemií, zejména ti, co podstoupili tři dávky vakcinace proti covid-19. Země znovu otevře své hranice nezávislým zahraničním cestovatelům a znovu zavede bezvízový vstup.

Jediným požadavkem bude negativní výsledek uznaného testu na covid-19 provedeného do 72 hodin před odjezdem. Výjimku mají ti, kteří byli očkováni alespoň třikrát. Od 11. října bude Japonsko uznávat všechny vakcíny schválené WHO, což znamená, že země nově bude uznávat i vakcíny Sinopharm, Sinovac a Convidecia. Děti mladší 18 let, které cestují společně s trojnásobně očkovanými rodiči/opatrovníky, jsou rovněž osvobozeny od testu.

Kromě systému seskupování zemí do modrých, žlutých a červených skupin budou zrušeny požadavky na karanténu, testování při příjezdu a certifikát ERFS.

Japonsko stále důrazně doporučuje, aby lidé nosili masky uvnitř budov a zdrželi se hlasitého mluvení. Kabinet v pátek schválil změnu hotelových předpisů, aby mohly odmítnout hosty, kteří během vypuknutí nákazy nedodržují kontroly.

Nízké mzdy ve službách nelákají zaměstnance zpět

Mnoho pracovníků ve službách našlo za poslední dva roky lepší pracovní podmínky a mzdy v jiných oborech, takže přilákat je zpět může být obtížné. „Pohostinství je velmi nechvalně proslulé nízkými mzdami, takže pokud si vláda cení cestovního ruchu jako klíčového odvětví, je pravděpodobně potřeba finanční podpora nebo dotace,“ říká konzultant turistických společností, který si nepřál být jmenován.

Japonská vláda zahajuje tento měsíc domácí cestovní iniciativu, která nabízí slevy na dopravu a ubytování, podobně jako kampaň Go To Travel v roce 2020, která byla přerušena po nárůstu počtu nakažených virem covid-19.

Napětí na trhu práce

Téměř 73 % hotelů po celé zemi uvedlo, že jim v srpnu chyběli běžní pracovníci. To je podle společnosti pro výzkum trhu Teikoku Databank nárůst oproti 27 % v předchozím roce.

V Kawaguchiko, městě na úpatí hory Fudži, měly hostince před pandemií na napjatém japonském trhu práce potíže s personálním obsazením a nyní očekávají podobnou překážku. Tento názor potvrdil Akihisa Inaba, generální ředitel v letovisku Yokikan v Shizuoka ve středním Japonsku. Ten dodává, že nedostatek zaměstnanců během léta znamenal, že se pracovníci museli vzdát volna.

Dalším problémem je, zda zahraniční návštěvníci nosí obličejové masky a dodržují jiné běžné kontroly v Japonsku. Přísné hraniční kontroly byly během období pandemie široce populární a stále přetrvávají obavy z výskytu nových variant viru.

„Od začátku pandemie až doteď jsme měli jen pár zahraničních hostů,“ říká tokijský hostinský Sawa. „Všichni měli na sobě masky, ale opravdu si nejsem jistý, zda lidé, kteří budou nyní přijíždět, udělají totéž.“

„Mým plánem je laskavě je požádat, aby nosili masku, když jsou uvnitř budovy,“ dodal.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.