21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Japonsko zruší strop pro denní počet příjezdů ze zahraničí

Japonsko hodlá do konce října zrušit strop pro maximální denní počet příjezdů ze zahraničí do země. V pondělí o tom informovaly vládní zdroje. Japonská vláda se tak snaží oživit svou ekonomiku, která platí za třetí největší na světě. Zasáhla ji totiž vlastní pandemická opatření kvůli covidu-19, píší servery Japan Today a BBC News.

Japonsko má třetí největší ekonomiku na světě. Tokio se nyní snaží posílit jen zrušením stropu pro maximální denní počet cest ze zahraničí do země. Japonskou ekonomiku totiž poškodila pandemická opatření, píše web Japan Today.

Kromě zrušení omezení, podle něhož smí do Japonska každý den přicestovat ze zahraničí pouze 50 000 lidí, státní média informují o chystaném jednání vlády o zrušení nutnosti cestovat po zemi pouze za přítomnosti průvodce.

Japonský premiér Fumio Kišida pravděpodobně již příští týden posoudí, jak hraniční omezení zmírnit. Jeho administrativa čelí kvůli cestovním omezením tlaku od obchodních kruhů.

Japonsko navíc čelilo kritice za to, že nedrželo v rozvolňování hraničních opatřeních krok s členskými státy skupiny G7.

V rámci domácího cestovního ruchu Japonsko zvažuje na konec září restart svého celostátního dotačního programu. Počty případů covidu-19 totiž nadále klesají.

Cestovat do Japonska se vyplatí

Zmíněný program bude trvat až do konce tohoto roku a místním turistům nabízí podporu na pobyt na jednu noc v hodnotě 11 000 jenů.

Aby však byli žadatelé pro program způsobilí, musejí prokázat alespoň tři dávky očkování proti covidu-19. Také smějí předložit důkaz o negativním testu.

Šéf Sněmovny reprezentantů Japonska Hirokazu Matsuno řekl, že země se bude dále snažit bojovat proti šíření nemoci covid-19, současně ovšem hodlá podporovat sociální život a obchod.

Vláda podle Matsunoa bude nadále uplatňovat opatření podle infekční situace, zároveň však hodlá činit hraniční rozhodnutí obdobně jako jiné velké světové ekonomiky.

Japonští představitelé doufají, že oživení turismu pomůže stimulovat poškozenou ekonomiku v zemi. K tomu by mohl přispět také slabý jen, který zahraničním turistům cestování do Japonska a následný pobyt usnadní.

Jen se minulý týden podle stanice BBC propadl pod dolar o 1,7 procenta. Jedná se o největší propad za posledních 24 let.

Americký dolar naopak oproti ostatním měnám posiluje. Tato měna udává díky zvyšování úroků Federálním rezervním systémem na trhu směr.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.