Růst japonského vývozu zboží se v lednu prudce zpomalil kvůli slábnoucí čínské poptávce po autech a strojích na výrobu čipů. To vyvolalo obavy z globálního zpomalení a vytvořilo největší obchodní deficit v historii země. Informovala o tom agentura Reuters či Bloomberg.
Obchodní deficit vyskočil na 3,5 bilionu jenů (26,1 miliardy dolarů) z 1,45 bilionu jenů v prosinci, čímž poprvé překonal 3 biliony jenů ve srovnatelných datech z konce 70. let, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo financí. Schodek daleko překonal předchozí rekord, i když byl menší než odhady analytiků, píše agentura Bloomberg.
Agresivní nárůst úrokových sazeb v jiných vyspělých ekonomikách zchladil poptávku po japonských produktech. V lednu se dostala pod ještě větší tlak, když Čína slavila lunární Nový rok.
Japan logs record merchandise trade deficit in Jan as export growth slows https://t.co/azxJcbBHBm pic.twitter.com/Ze8IyXL3ej
— Reuters (@Reuters) February 16, 2023
„Ve zkratce, export slábne,“ řekl Taro Saito, hlavní ekonom NLI Research Institute. „Spojené státy a Evropa ještě nejsou v úplné recesi, ale myslím si, že světová ekonomika se pravděpodobně trochu zhorší, takže situace bude ještě tvrdší, pokud jde o export.“
Zrušení čínské politiky nulového covidu koncem loňského roku by však mohlo poněkud rozjasnit vyhlídky pro globální ekonomiku balancující na pokraji recese, dodal.
Obchodní deficity budou přetrvávat
Hodnota japonského vývozu zboží byla v lednu o 3,5 % vyšší než o rok dříve, ukázaly údaje ministerstva financí. Prudce zpomalila z meziročního růstu předchozího měsíce ve výši 11,5 %, ale překonala mediánový odhad ekonomů pro růst o 0,8 %.
Dovoz zboží vzrostl o 17,8 % ve srovnání s růstem o 20,7 % v předchozím měsíci a mediánem prognózy 18,4 %.
Výsledkem byl lednový deficit obchodu se zbožím ve výši 3,49 bilionu jenů (26,07 miliardy dolarů), největší v záznamech od roku 1979, jak ukazují data. Dovoz uhlí, zkapalněného zemního plynu a ropy zvýšil celkové účty za dovoz, uvádí agentura Reuters.
„Vzhledem k tomu, že komoditní inflace vrcholí, dovozní ceny budou od nynějška pravděpodobně klesat. Ale export má stále klesající tendenci, takže obchodní deficity budou přetrvávat,“ řekl Kenta Maruyama, ekonom Mitsubishi UFJ Research and Consulting.
Vývoz do USA se zvýšil
Podle regionů klesl lednový vývoz zboží do Číny, největšího obchodního partnera Japonska, o 17,1 % oproti předchozímu roku. Dolů byl tažen dodávkami aut, automobilových dílů a zařízení na výrobu čipů. Zásilky směřující do USA byly o 10,2 % vyšší, v čele s poptávkou po autech, těžebních strojích a strojích na zpracování kovů.
Samostatná data ukázala, že hlavní strojní objednávky, vysoce volatilní datová řada považovaná za ukazatel kapitálových výdajů v nadcházejících šesti až devíti měsících, byla v prosinci o 1,6 % vyšší ve srovnání s 3,0 % očekávaným růstem ekonomů.
Údaje vydané v pondělí ukázaly, že japonská ekonomika, která je třetí největší na světě, rostla ve čtvrtém čtvrtletí anualizovaným tempem pouze 0,6, když se obchodní investice propadly. Japonsko vykazuje obchod se službami odděleně, v údajích o běžném účtu.