25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

Facebook a Instagram v Kanadě omezí na svých sítích přístup ke zprávám

Společnost Meta uvedla, že začne omezovat zprávy na svých platformách pro kanadské spotřebitele poté, co parlament schválil kontroverzní zákon o online zpravodajství. Informoval o tom server BBC či agentura Reuters.

Legislativa, známá jako Online News Act, byla schválena horní komorou Senátu ve čtvrtek. Stane se zákonem poté, co obdrží královský souhlas od generálního guvernéra, což je pouhá formalita, uvádí agentura Reuters. Návrh zákona nutí velké platformy kompenzovat vydavatele zpráv za obsah zveřejněný na jejich stránkách. Meta a Google již testovaly omezení přístupu ke zprávám pro některé Kanaďany.

Legislativa byla navržena po stížnostech kanadského mediálního průmyslu, který chce přísnější regulaci technologických společností, aby jim zabránil vytlačit zpravodajské firmy z trhu online reklamy.

V roce 2021 bylo australským uživatelům v reakci na podobný zákon zablokováno sdílení nebo prohlížení zpráv na Facebooku.

Podle Mety to není udržitelné

Kanadský zákon o online zpravodajství stanoví pravidla, která vyžadují, aby platformy jako Meta a Google vyjednávaly obchodní dohody a platily zpravodajským organizacím za jejich obsah.

Meta označila zákon za „zásadně chybnou legislativu, která ignoruje realitu toho, jak naše platformy fungují“. Ve čtvrtek oznámila, že dostupnost zpráv na Facebooku a Instagramu bude pro všechny uživatele v Kanadě ukončena – dříve, než zákon vstoupí v platnost.

„Legislativní rámec, který nás nutí platit za odkazy nebo obsah, který nezveřejňujeme a který není důvodem, proč drtivá většina lidí používá naše platformy, není udržitelný ani funkční,“ řekl agentuře Reuters mluvčí Meta.

Společnost uvedla, že změny zpráv nebudou mít dopad na další služby pro kanadské uživatele. Google označil návrh zákona v jeho současné podobě za „neproveditelný“ a uvedl, že se snaží spolupracovat s vládou na nalezení „cesty vpřed“.

Jde o miliony dolarů

Federální vláda podle BBC tvrdí, že zákon o online zpravodajství je nezbytný „k posílení spravedlnosti na kanadském trhu digitálních zpráv“ a k tomu, aby zpravodajským organizacím, které se potýkají s problémy, „zajistil spravedlivou náhradu“ za zprávy a odkazy sdílené na platformách.

Analýza návrhu zákona, kterou provedl nezávislý parlamentní orgán pro dohled nad rozpočtem, odhaduje, že zpravodajské společnosti by mohly ročně dostávat z digitálních platforem přibližně 329 milionů kanadských dolarů (250 milionů USD).

Začátkem tohoto měsíce ministr kanadského dědictví (kultury) Pablo Rodriguez, který návrh zákona loni představil, ve čtvrtek uvedl, že vláda „se zapojí do regulačního a implementačního procesu“ poté, co zákon vstoupí v platnost.

Vyjednávání pokračuje

V Austrálii Facebook obnovil obsah zpráv pro své uživatele poté, co jednání s vládou vedla k pozměňovacím návrhům. Ve čtvrtek úřad ministra Rodrigueze uvedl, že se tento týden setkal se zástupci Googlu i Facebooku a naplánoval další diskuse. Vláda nicméně bude pokračovat v implementaci zákona.

„Pokud se vláda nemůže postavit za Kanaďany proti technologickým gigantům, kdo to udělá?“ řekl v prohlášení. Skupiny mediálního průmyslu přivítaly přijetí zákona jako krok k tržní spravedlnosti.

„Skutečnou žurnalistiku, kterou vytvořili skuteční novináři, Kanaďané nadále požadují. Je životně důležitá pro naši demokracii, ale stojí skutečné peníze,“ řekl Paul Deegan, prezident a generální ředitel News Media Canada v prohlášení.

Očekává se, že zákon o online zpravodajství vstoupí v Kanadě v platnost za šest měsíců.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.