Více
  19.9 C
  Czech
  Neděle, 14 srpna, 2022

  Kam až se mohou dostat výše hypoték? A jak si je porovnat?

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sen o vlastním bydlení sní mnozí z nás. Někteří si ho už splnili, jiní to zatím doložili. Růst sazeb a nájmů s celou situací ale trochu míchá, na mysl se nám čím dál víc vkrádá otázka, zda je správné pořízení vlastního bydlení pořád odkládat. Nenastal už ten správný čas?

  Hypotéka nebo nájem?

  Hypotékou se rozumí dlouhodobý úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, která je zapsaná v Katastru nemovitostí, je určená k bydlení a nachází se na území ČR.

  Může jít o nemovitost, kterou hypotékou hodláte financovat, ale i o jinou nemovitost. Splátky šplhají na několik tisíc měsíčně, od platby nájemného se poslední dobou ale moc neliší.

  Není tak divu, že mnozí z nás začnou přemýšlet, zda se ten nájem pořád vyplatí? Musíte věčně řešit, zda můžete v bytě provést nějakou úpravu, když se něco rozbije, musíte s tím za majitelem bytu. Bydlení navíc nemáte nikdy jisté, majitel vám může vypovědět smlouvu a vy se rázem ocitnete bez domova.

  Taková nejistota není pro každého, řešením může být vlastní bydlení. Ano, kdo nemá našetřeno, ten ho dlouhé roky bude splácet, až ho ale doplatí, stane se hrdým majitelem nemovitosti v hodnotě několika milionů korun. A to už se dneska počítá. Co říkáte?

  Nad čím byste se měli zamyslet, než o hypotéku požádáte?

  Platit nájem nebo splátku hypotéky není až takový rozdíl, na druhou stranu jde při koupi vlastního bydlení o jedno z největších životních rozhodnutí. Nemělo by se uspěchat, ujasnit byste si dopředu měli:

  • Kolik můžete měsíčně uvolnit z rodinného rozpočtu na splátku hypotéky?
  • Jak dlouho chcete hypotéku splácet?
  • Jaké jsou vaše příjmy?
  • A jaké jsou výdaje?
  • Odpovědět byste si měli i na otázku, zda mate nějakou rezervu na nenadále výdaje (třeba když potřebujete opravit auto).
  • Doby, kdy šlo žádat o 100 % hypotéku jsou pryč, část financí na vlastní bydlení prostě musíte mít našetřeno. Většinou je třeba 20 % z hodnoty nemovitosti.

  Co budete ke sjednání hypotéky potřebovat?

  Banka bude zkoumat vaši bonitu, tedy schopnost splácet. Budete muset předložit nejen doklad totožnosti, ale také potvrzení o výši příjmu, dokumenty o finančních závazcích a dokumenty k nemovitosti a pozemku. Na základě všech těchto dokumentů pak posoudí, zda na hypotéku a její výši dosáhnete.

  Víte, že když se rozhodujete, o jakou hypotéku požádáte, můžete si online porovnat nabídky jednotlivých bank? Nemusíte chodit na pobočky, z klidu domova vyplníte pár údajů o sobě a zjistíte, na jakou hypotéku dosáhnete a jaké by byly její splátky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama