21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Korejská centrální banka podrží sazby i přes vysokou inflaci

Bank of Korea bude držet svou základní úrokovou sazbu na 3,50 % po zbytek tohoto roku. To naznačuje, že její nejdelší cyklus zpřísnění je navzdory stále vysoké inflaci u konce. Zjistil to průzkum ekonomů agentury Reuters.

Poté, co od srpna 2021 zvýšila sazby o 300 bazických bodů, Bank of Korea řídí klesající ekonomiku, stejně jako klesající export a vysoké zadlužení domácností.

Inflace spotřebitelských cen, která v lednu dosáhla 5,20 %, je přitom výrazně nad dvojnásobkem cíle centrální banky ve výši 2,00 %. Podle samostatného průzkumu agentury Reuters se neočekává, že se vrátí na 2,00 % minimálně další rok.

Bank of Korea zvýšila svou základní sazbu o 25 bazických bodů na 3,5 % na svém lednovém zasedání. Což odpovídá konsenzu trhu, uvádí server Trading Economics. Tvůrci politik tehdy uvedli, že se očekává oslabení domácího hospodářského růstu v důsledku globálního ekonomického zpomalení a vyšších úrokových sazeb, přičemž růst HDP v roce 2023 bude pod listopadovou prognózou 1,7 %.

Prognózy ekonomů

Všech 42 ekonomů dotázaných ve dnech 13. až 20. února předpovědělo, že na zasedání centrální banky 23. února nedojde k žádné změně základní sazby 3,50 %. Ta je již nyní nejvyšší od konce roku 2008.

Pouze několik respondentů očekává, že se sazby někdy v tomto roce vyšplhají nad 3,50 %. Téměř polovina očekává alespoň jedno snížení sazeb do konce roku.

Téměř 90 % ekonomů, kteří poskytli prognózy do prvního čtvrtletí příštího roku (26 z 29), očekává, že základní sazba v té době klesne pod 3,50 %. Většina předpovídá 3,00 % nebo více, ve srovnání s 3,25 % nebo více v předchozím průzkumu.

„Domácí poptávka čelí vysoké dluhové zátěži a potápějícímu se trhu s nemovitostmi. Nálada spotřebitelů je také utlumená a domácnosti snižují zadlužení,“ napsala Krystal Tan, ekonomka ANZ.

„Celkově u nás přetrvává názor, že Bank of Korea zahájí prodlouženou pauzu sazeb. Očekáváme, že k prvnímu snížení sazeb dojde v roce 2024, kdy se inflace usadí pravděpodobně kolem 2% hranice a americká (Federální rezerva) otočí.“

Záleží, jak rychle bude klesat inflace

Postoj korejské centrální banky se liší od mnoha jiných globálních centrálních bank. Od těch se očekává, že budou nadále zvyšovat úrokové sazby. To by mohlo vyvinout tlak na korejský won, který letos vůči dolaru klesl téměř o 3 %.

Hodně bude záležet na tom, jak rychle bude inflace v příštím roce klesat. Již došlo k poklesu z maxima 6,3 % v červenci loňského roku. „Očekáváme, že ke konci roku se inflace přiblíží ke střednědobému cíli korejské centrální banky. Což by otevřelo prostor pro snižování sazeb, aby se politika dostala na neutrálnější území,“ řekl Derrick Kam, asijský ekonom ze společnosti Morgan Stanley.

„Rizikem je, pokud se ukáže, že inflace je trvalejší, než očekáváme, nebo pokud dojde ke smysluplnému jestřábímu přehodnocení trajektorie americké politiky Fedu.“

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.