Meta svými nedávnými změnami v zásadách moderování vyvolala novou debatu o hranicích svobody projevu. Generální ředitel Mark Zuckerberg oznámil přechod od ověřování faktů třetí stranou k přístupu založenému na komunitě. Důsledky pro šíření dezinformací a nenávistných projevů vyvolávají kritiku různých skupin na obranu práv.
Nejnovější rozhodnutí společnosti Meta revidovat své zásady moderování vyvolalo pozdvižení jak mezi uživateli, tak mezi skupinami na obranu práv. Aktualizované pokyny například umožňují uživatelům obviňovat lidi z komunity LGBTQ z duševní nemoci na základě jejich pohlaví nebo sexuální orientace. To se setkalo s vážným odporem organizací, jako je GLAAD, které tvrdí, že takové zásady mohou umožnit cílené obtěžování již tak marginalizovaných skupin.
Sarah Kate Ellisová, prezidentka organizace GLAAD, se vyjádřila, že „Meta dává zelenou lidem, aby se zaměřili na LGBTQ lidi, ženy, přistěhovalce a další marginalizované skupiny pomocí násilí, vitriolu a dehumanizujících narativů“.
Meta’s new guidelines prohibit insults about someone’s intellect or mental illness, as have previous iterations. But the guidelines now include a caveat for accusing LGBTQ people of being mentally ill because they are gay or transgender. https://t.co/1YGyr0BGHW
— NBC News (@NBCNews) January 7, 2025
Současně s těmito změnami oznámil generální ředitel Mark Zuckerberg zrušení dlouholetého programu Mety pro ověřování faktů ve prospěch systému poznámek řízených komunitou, podobného systému Community Notes platformy X. Prohlásil, že tradiční program ověřování faktů, který se opíral o nezávislé organizace, se stále více politizoval a „zašel příliš daleko“.
Zrušení smluv s různými renomovanými zpravodajskými organizacemi znepokojilo mnoho ověřovatelů faktů ohledně budoucnosti správy dezinformací na platformách společnosti Meta.
Uživatelé budou hlasovat
Nový systém řízený komunitou znamená, že uživatelé budou nyní navrhovat poznámky k obsahu, o kterých budou následně hlasovat ostatní uživatelé a určovat jejich viditelnost. Kritici tvrdí, že toto moderování může výrazně snížit kvalitu informací sdílených na platformách společnosti Meta.
Kontroloři faktů vyjádřili zklamání a ujistili, že se nikdy nezabývali cenzurou, ale jejich cílem bylo doplnit kontext kontroverzních témat. „Novinářská kontrola faktů nikdy necenzurovala ani neodstraňovala příspěvky. Přidávala informace a kontext ke kontroverzním tvrzením a vyvracela hoaxový obsah,“ poznamenala Angie Holan, významná osoba z komunity kontroly faktů.
Vzhledem k tomu, že společnost Meta pokračuje v přetváření svého přístupu k moderování obsahu, zůstává potenciální dopad na svobodu projevu i škodlivé projevy zatím neznámý. Tento strategický obrat přichází na pozadí širších politických změn a snahy společnosti přizpůsobit se nastupující Trumpově administrativě. Vyvolává otázky o rovnováze mezi svobodou projevu a odpovědnou moderací v dnešním složitém prostředí sociálních médií.