Podle společnosti Microsoft není nadále udržitelné provozovat v Číně sociální síť LinkedIn. Ve čtvrtečním oznámení popsala, že je čím dál více náročné operovat v souladu s tamními vládními nařízeními. Místo toho Microsoft do konce roku představí stránku InJobs, která však uživatelům poslouží pouze pro hledání práce. Uvedl to server BBC.
Sociální síť LinkedIn nebude v Číně nadále fungovat. Ve čtvrtek rozhodnutí oznámilo vedení společnosti Microsoft, která stránku vlastní. Podle ní je totiž čím dál složitější spolupracovat s čínskou vládou a úřady na jejím chodu. Místo toho proto do konce roku představí novou verzi své platformy s názvem InJobs. Uživatelé na ni však budou moct pouze vyhledávat pracovní místo, sdílet nebo psát příspěvky už možné nebude.
„V Číně čelíme čím dál více náročnějšímu operačnímu prostředí a větším požadavkům na spolupráci ze strany tamní vlády,“ přiblížil ve svém blogovém příspěvku viceprezident LinkedIn Mohak Shroff. LinkedIn je jediná z největších západních sociálních sítí, která „vydržela“ do současnosti v Číně působit. Tamní vláda totiž po firmách požaduje, aby souhlasily s dodržováním jejích poměrně přísných zákonů. Uvedl to server BBC.
Čínská nařízení však často směřují k cenzuře a chod společností proto poměrně silně ovlivňují. Z toho důvodu známé sociální sítě jako Facebook nebo Twitter v Číně nepůsobí. Jelikož nesouhlasily s požadavky čínských úřadů, blokuje je v současnosti cenzurní mechanismus zvaný Great Firewall.
Sociální síť LinkedIn působí v Číně od roku 2014, slíbila však tehdy kromě spolupráce s tamní vládou také transparentnost svého podnikání. „LinkedIn silně podporuje svobodu slova a zásadně nesouhlasí s vládní cenzurou. Zároveň ale věří, že kdyby platforma v Číně chyběla, odepřela by čínských pracovníkům možnost na propojení s ostatními,“ prohlásila tehdy podle serveru The New York Times známá sociální síť.
Chování LinkedIn označil americký senátor za „podřízenost komunistické Číně“
Nedávno pak LinkedIn bojoval s kritikou související právě s jeho ochotou spolupracovat s čínskými úřady. Sociální síť totiž zablokovala účty několika tamních novinářů. Minulý měsíc proto americký senátor Rick Scott napsal generální ředitelce Microsoftu rozčilený dopis.
Cenzuru novinářů ze strany LinkedIn v něm označil za „politiku appeasementu a akt podřízenosti komunistické Číně“. Není však jasné, zda incident souvisí s rozhodnutím Microsoftu zrušit fungování LinkedIn v Číně.
Společnost Microsoft přitom v Číně působí od roku 1992 a platformu LinkedIn odkoupila za přibližně 26,2 miliard dolarů roku 2016. Pro sociální síť LinkedIn je Čína s 54 miliony uživateli jedním z největších trhů, na kterých působí. Kromě zmíněné sociální sítě je tamními uživateli rovněž často využívaný Microsoftem vlastněný internetový vyhledávač Bing.