Při pátém testu raketa společnosti SpaceX zvaná Starship ve středu poprvé úspěšně přistála. Při předchozích zkouškách při testování v Texasu pokaždé došlo k jejímu poškození či výbuchu. Jedná se o důležitý úspěch ředitele SpaceX Elona Muska, který nedávno vyhrál spolupráci s NASA. Jeho raketa by se tak měla účastnit další cesty na Měsíc, ale také vysněného letu na Mars. Uvedl to server CNN. Smlouva s NASA je rovněž předmětem neshod s konkurenční firmou Jeffa Bezose zvanou Blue Origin.
Raketa Starship je speciální svým způsobem přistávání, který je pro její další vývoj klíčový. Namísto toho, aby vertikálně klesala, jak je zvykem u raket Falcon 9, předvádí poněkud akrobatický kousek. Model SN15 ho ve středu zvládl poprvé úspěšně a bez poškození. Při klesání totiž letí spodkem rakety směrem k Zemi, zatímco ho jeho čtyři spodní křídla vyvažují. Ředitel SpaceX Elon Musk dříve popsal, že má tento manévr připomínat pád parašutisty. Aby se povedl, je třeba rapidního vývoje, kterým je však společnost SpaceX známá. Ve vývoji má několik prototypů rakety zároveň. Postupně také vylepšuje hardware, software i komunikační a navigační systémy.
Poslední prototyp SN11 totiž při přistávání vybuchnul a blízkou pláž pokropil úlomky z rakety. V březnu pak model SN10 v pořádku přistál, po třech minutách na plošině ale rovněž vzplanul. Společnost SpaceX dlouhodobě zkouší své vynálezy na testovacích pozemcích v Texasu. Rakety Starship by měly postupně nahradit ty současné zvané Falcon. A to především kvůli cestě na Mars. Podnikatel Elon Musk si stanovil cíl, že by takovou výpravu měly zvládnout do šesti let. Vývoj je ale nyní ještě důležitější kvůli vyhrané spolupráci se společností NASA. Spaceship by tak mohla v dalším projektu „vozit“ astronauty na Měsíc.
SpaceX poletí se Starship na Měsíc. Na rozhodnutí NASA si ale stěžuje Bezos
Soutěž o účasti na projektu Artemis, která plánuje první cestu na Měsíc od výpravy Apollo z minulého století, vyvolala mezi raketovými vývojáři pozdvižení. Proti úspěchu Elona Muska se totiž začali ohrazovat jeho konkurenti, kteří se výběrového řízení rovněž účastnili. Jedná se o společnost Blue Origin patřící podnikateli a spolumajiteli Amazon Jeffu Bezosovi. S výsledkem ale nesouhlasila ani společnost Dynetics. Obě tvrdí, že NASA vývojářům ze SpaceX ulehčila a neumožnila všem stejné podmínky účasti. Budou se proto obracet se stížností na americké úřady. Další cesta na Měsíc by se měla uskutečnit roku 2024.
Vesmírná loď Starship by měla být v programu Artemis využívána k převozu astronautů z vesmírné stanice umístěné na orbitu Měsíce na jeho povrch. Podnikatel Musk už dříve oznámil, že vyvíjené prototypy by měly do roka dosáhnout oběžné dráhy. Testované rakety jsou však stále ještě oproti vysněnému finálnímu modelu výrazně „slabší“. Podle CNN mají v současnosti tři motory, ve výsledku by jich ale měly mít 30. A to včetně speciálního masivního „boosteru“ přezdívaného Super Heavy. Nápad na podobný projekt sdílel Musk se světem poprvé roku 2015, kdy si představoval vesmírnou loď, která by za jeden let mohla na Mars přepravit až 100 lidí.